Operátor trhu s elektřinou jako tradiční organizátor krátkodobého obchodování s elektřinou v ČR a Energetická burza Praha (PXE), propojují od 1. dubna 2009 své obchodní systémy pro organizování trhu s elektřinou.
Od tohoto data budou účastníci Energetické burzy Praha namísto stávajícího spotového trhu PXE přistupovat prostřednictvím svého terminálu na organizovaný denní trh Operátora trhu s elektřinou, nabízející nepřetržitý provoz, sesouhlasení a vypořádání denních s obchodů s elektřinou v EUR.
Finanční vypořádání pak bude probíhat v závislosti na tom, prostřednictvím které společnosti (OTE, PXE) bude požadavek pro Denní trh zaslán.
Podle slov Jiřího Šťastného, generálního ředitele společnosti Operátor trhu s elektřinou, "hlavním cílem integrace je snaha o zvýšení likvidity spotového trhu v ČR a dosažení vyšší transparentnosti při stanovování spotové ceny elektřiny v ČR." Generální sekretář Energetické burzy Praha David Kučera v této souvislosti dodává, že "likvidní a transparentní spotový trh dává předpoklad pro zavedení finančních produktů, s jejichž uvedením na trh s elektřinou do budoucna počítáme."
PXE zároveň ukončuje ke dni 31.3. výpočet indexů PXE Czech Day Base a PXE Czech Day Peak. V souvislosti s výše uvedeným bude cena dodávky elektřiny pro daný den od 1.4.2009 určena hodnotou indexu, který bude počítán na základě výsledků obchodování v rámci Denního trhu.
Kontakt: Ing Pavel Maxa
OTE 605 133 111
Jiří Kovařík
PXE 724 504 946