12. 5. MEZINÁRODNÍ DEN UVĚDOMĚNÍ ME/CFS

Benigní myalgická encefalomyelitida (ME), známá též jako chronický únavový syndrom (CFS), je komplexní velmi vysilující chronická nemoc, kterou trpí znepokojivé množství lidí po celém světě.

Často začíná po prodělání akutní infekce, po níž nastupuje celková vyčerpanost společně s pestrou paletou dalších příznaků, které odrážejí centrální zasažení, deregulaci tělních systémů a jejich dysfunkce (imunitní, neuroendokrinní, svalové, kardiovaskulární, gastrointestinální).

12. květen byl za osvětový den ME/CFS zvolen u příležitosti narození britské reformátorky lékařské péče Florence Nightingaleové, která byla ve druhé polovině svého života upoutána na lůžko nemocí zpětně diagnostikovanou jako ME/CFS. Podle oficiálních amerických výzkumů je funkční postižení pacientů s rozvinutou formou nemoci stejné jako např. u lidí podstupujících chemoterapii kvůli rakovině. Nemocí v USA trpí víc než milion obyvatel. Ekonomické ztráty činí okolo 9 miliard dolarů ročně a jsou na obdobné úrovni jako důsledky onemocnění zažívacího systému a infekčních chorob. Světová zdravotnická organizace zařadila nemoc do kategorie neurologických onemocnění (kód G93.3).

V ČR se problematika léta neřeší, existence nemoci se v rozporu s poznatky světové lékařské vědy zpochybňuje, a dochází tak k poškozování zdravotně postižených, jejichž počet bývá odhadován na 40 tisíc.

Bližší informace poskytuje web http://cfids.nezavislestranky.cz.

kontakt:

Ing. Jana Outratová CSc.

U Písecké brány 18

160 00 Praha 6

tel: + 420 233 325 331, 605 889 408

e-mail: j.outrata@centrum.cz, me-cfs@seznam.cz

Klíčová slova ČR-zdraví-Jana Outratová-PROTEXT

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.