Otevření nového závodu na výrobu bionafty

Společnost Primagra, a.s., patřící do holdingu Agropol Group, slavnostně otevřela nový závod na výrobu bionafty neboli Metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v Milíně. Roční výrobní kapacita závodu je 35.000 tun.

MEŘO je látka, která má téměř shodné vlastnosti s motorovou naftou, může být tedy používána buď jako plnohodnotná náhrada nafty nebo je možné ji do nafty v nějakém poměru přimíchat. Zvýšená potřeba výroby MEŘO je dána jednak snahou Evropské unie nahradit část fosilních paliv biopalivy, jednak českou legislativou, která od 1. září 2007 ukládá závazné přimíchávání MEŘO do motorové nafty. Náklady na výstavbu nového výrobního závodu se pohybovaly kolem 100 mil. Kč, přičemž nebyly použity žádné dotace Z EU.

"Bionafta se v našem novém závodě vyrábí esterifikací řepkového oleje, k němuž je následně přimícháván metanol. Za pomoci katalyzátoru pak probíhá chemická reakce, při které vzniká metylester a tzv. glycerinová fáze. Takto vzniklý metylester se různými způsoby upravuje a čistí, čímž dosáhne všech požadovaných vlastností," popisuje postup výroby Jiří Mašek, obchodní náměstek Primagra, a.s.

Kontakt pro média:

Mgr. Jana Kindlová

manažer firemní komunikace

Agropol Group, a. s.

tel.: 242 444 104

mobil: 724 503 511

jana.kindlova@agropol.cz

http://www.agropol.cz

Klíčová slova ČR-stavby-ekologie-bionafta-Agropol Group-PROTEXT

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.