VIBE 2023: Jak dezinformační snahy Kremlu ovlivňují mediální prostředí v Evropě, Eurasii a Střední Asii

Invaze na Ukrajinu měla významný dopad na mediální a informační sektor v zemích Evropy, Eurasie a Střední Asie, což zdůrazňují výsledky studie Vibrant Information Barometer for Europe and Eurasia (VIBE) společnosti IREX pro rok 2023.

Studie VIBE hodnotí prostřednictvím panelů místních odborníků v 18 zemích aktivitu informačních systémů jednotlivých zemí v digitální éře a konkrétně zkoumá novější koncepty, jako je například mediální gramotnost či informační bubliny, společně s kvalitou informací v mediálním a informačním sektoru.

Průzkum VIBE 2023 ukazuje, že většina zemí ve všech třech regionech zaznamenala zvýšené propagandistické úsilí a dezinformační kampaně, které experti VIBE spojují přímo s Kremlem a jeho zástupci v Rusku. Zpráva místní organizace Texty, která se zabývá datovou žurnalistikou, z listopadu 2022 identifikovala na Ukrajině 120 kanálů na síti Telegram vytvořených informačními aktéry napojenými na Kreml v prvních týdnech invaze a tvrdí, že nejméně polovina z nich vznikla koordinovaným úsilím a byla řízena ze stejného místa. Tyto kanály kopírovaly místní zpravodajské kanály, aby přilákaly odběratele, a jejich hlavním cílem bylo šířit rétoriku Ruska a simulovat ukrajinskou podporu okupačním ruským silám. Jako další příklad lze uvést, že zatímco Gruzie se dlouhodobě setkává s narativy motivovanými Kremlem, panel VIBE zdůraznil destruktivní dopad krajně pravicového národního vysílání Alt-Info napojeného na Rusko, jehož zpravodajství se aktivně snaží vykreslovat ukrajinskou vládu jako loutkový režim Západu, podněcovat negativní postoj vůči NATO jako nástroj distancování Gruzie od Západu a prohlubovat obavy ze ztráty okupovaných gruzínských území Abcházie a Jižní Osetie.

Kyrgyzský panel poznamenal, že mnoho lidí dále šíří prokremelskou propagandu, kterou vidí v televizních programech z Ruska. Kyrgyzští občané navíc často mají rodinné příslušníky nebo přátele, kteří pracují v Rusku a kteří aktivně šíří video a audio podcasty z ruských sociálních sítích prostřednictvím komunikačních aplikací. Tento jev aktivně vytváří mnohovrstevnatý systém kremelské propagandy a pomáhá vysvětlit dlouhodobé šíření dezinformací v Kyrgyzstánu.

V Evropě panel v Bosně a Hercegovině označil ruské velvyslanectví za hlavního šiřitele dezinformací a propagandy, například o biolaboratořích, které vyrábějí zbraně zaměřené na ruskou DNA – což bylo dále šířeno médii. Vliv Ruska také přispěl k polarizaci zpravodajství o válce v celé zemi. Například média ve federaci o ní píší jako o invazi do suverénního státu, zatímco média v Srbsku, jehož vláda je nakloněna Rusku, používají Ruskem preferovaný termín „speciální vojenská operace".

Průzkum VIBE je realizován díky podpoře amerického národa prostřednictvím Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) . Na našich webových stránkách najdete zprávy o jednotlivých zemích i nástroj Průzkumník VIBE pro studium a srovnávání datových trendů, principů VIBE, regionů a konkrétních zemí.

newsroom@irex.org

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/360007/4266639/IREX_Logo.jpg

Klíčová slova USA-média-diplomacie-válka-společnost-IREX

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.