Agroexportéři častěji pojišťují u EGAP export na východ. Do Kazachstánu míří čističky obilí JK Machinery

Stále více českých výrobců zemědělské techniky pojišťuje své zakázky směřované do zemí bývalého sovětského svazu. Může za to válka na Ukrajině. Agroexportéři se obávají o bezpečnost dodávky vyrobené techniky a také o to, zda za své dodávky dostanou zaplaceno. Podle ministra zemědělství Marka Výborného by se české firmy neměly východních trhů vzdávat.

Do Kazachstánu nově s pojištěním EGAP vyváží například JK Machinery, jihočeský výrobce specializovaných čističek obilí. "Doprava našeho stroje do Kazachstánu je nyní třikrát dražší než před válkou, samozřejmě je daleko rizikovější. Kurz ruského rublu navíc obchodování v této zemi značně ovlivňuje a i když máme s naším odběratelem skvělé vztahy, bez pojištění tam vyvážet prostě nemůžeme," vysvětluje marketingový ředitel JK Machinery Václav Janovský. Do Kazachstánu firma dodává své největší stroje, čističky obilí VibroMAX JCM modifikované pro potřeby tamních zemědělců.

Ještě větší zájem je ovšem o pojištění vývozu na Ukrajinu, které EGAP nově nabízí prostřednictvím Fondu Ukrajina. Prvním pojištěným vývozcem je výrobce zemědělské techniky Bednar FMT, který dodá do oblasti Lvova své širokozáběrové kultivátory. Právě výrobci zemědělské techniky či producenti potravin tvoří naprostou většinu z dvacítky dosud přijatých žádostí o pojištění kryté Fondem Ukrajina. Přítomnost české zemědělské techniky na Ukrajině podporuje také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

"Naše firmy opakovaně prokazují špičkovou kvalitu, se kterou se prosazují na tak důležitém trhu jakým je Ukrajina. Ukrajině se ne nadarmo přezdívá obilnice Evropy a česká zemědělská technika na ní jednoznačně patří. Jsem rád, že EGAP prostřednictvím Fondu Ukrajina přítomnost našich exportérů na tomto trhu podporuje, protože Ukrajiny, ale ani dalších východních trhů bychom se nyní kvůli válce neměli vzdávat," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Podporu českým exportérům se bude Ministerstvo zemědělství snažit v co největší míře zachovat i v nadcházejících úsporných letech. Zejména, aby se podařilo přeorientovat český agrární vývoz, který v minulosti směřoval z velké části do Ruské federace. To je také důvod proč Ministerstvo zemědělství plánuje v říjnu tohoto roku podnikatelskou misi do Kazachstánu a Uzbekistánu.

"Je zřejmé, že dopady války ovlivňují obchodování nejen s Ukrajinou ale i s dalšími státy jako je třeba právě Kazachstán nebo Uzbekistán. I tam nyní sledujeme zvýšený zájem o pojištění, zejména o pojištění splatnosti faktur," dodává předseda představenstva EGAP David Havlíček.

Exportní pojišťovna EGAP v loňském roce podpořila vývoz českých firem v objemu 41,2 miliardy korun do 39 zemí světa. Pojistila například dodávku obráběcího centra do Turecka, ložisek do Indie, projekt byznysového centra v Uzbekistánu, vývoz piva do Izraele či zavlažovacích čerpadel do Egypta. Za celou dobu své existence pojistila vývoz českých firem v objemu přesahujícím jeden bilion korun do 130 zemí světa.

Klíčová slova ČR-hospodářství-pojišťovny-obchod-zemědělství-trh-firmy-EGAP

Oblast
Jihočeský (cb)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Obchod, marketing
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.