Dává lidem možnost zachránit planetu. Hra Beecarbonize ukazuje, jak zabránit klimatické změně a aktuálně také soutěží ve finále E.ON Energy Globe

Alex Petrová, designerka a programátorka

Vydáte se raději cestou rozvoje technologií, nebo legislativních omezení? Začnete budovat klimaticky příznivou infrastrukturu postupně, či na to půjdete spíš radikálně a fosilní paliva ihned omezíte? Co když přijdou občanské nepokoje nebo vám havaruje jaderná elektrárna? Tohle není scénář apokalyptického filmu, ale hra Beecarbonize, která dává lidem možnost si vyzkoušet, jaké kroky mohou udělat k tomu, aby zbrzdili nastupující klimatickou změnu. Aktuálně hra, kterou si už vyzkoušeli desetitisíce uživatelů, soutěží ve finále prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe, kde ji podporuje i skateboardista Maxim Habanec.

„Dnešní situaci jsme převedli do strategické hry, kde si hráči vyzkouší, co se stane, pokud nezačneme brát klimatickou změnu vážně,“ říká Alex Petrová, designerka a programátorka. Ve zdarma dostupné hře Beecarbonize, kterou si mohou lidé zahrát na počítači i na mobilu nebo tabletu, si prověří, nakolik se dokážou vyrovnat se změnami zemského klimatu.

Hra Beecarbonize vyžaduje nemalou dávku strategického myšlení a nutnost správného rozhodování. Do toho všeho se budou muset hráči vyrovnat s různými globálními událostmi, kvůli nimž budou nuceni svou strategii často a velmi pružně měnit. Postup hry je přitom navržen tak, že každá nová hra připraví další a další překvapení a její vývoj se nikdy neubírá stejným směrem. Je to zkrátka stejné jako v reálném životě.

Nejde ale o pouhou zábavu. Hra Beecarbonize pracuje s opravdovými problémy a výzvami, jimž budeme s velkou pravděpodobností v blízké budoucnosti jako lidstvo čelit. Byla vytvořena ve spolupráci s předními klimatickými experty z neziskové organizace Člověk v tísni v rámci projektu 1Planet4All financovaného z prostředků Evropské unie.

Úspěšná hra Beecarbonize, kterou si už od jejího vzniku stáhly desítky tisíc hráčů, ukazuje možnosti počítačové zábavy ve vzdělávání a popularizaci vědy. Počítačové hry už totiž dávno nejsou jen pouhou zábavou, ale svébytným kulturním a uměleckým žánrem.

Vítězstvím v soutěži E.ON Energy Globe může získat 500.000 korun

Společnost E.ON v České republice pořádá soutěž E.ON Energy Globe už patnáctým rokem. Letošní vítěz může získat jako hlavní výhru 500.000 korun na další rozvoj. „Přechod na uhlíkově neutrální energetiku potřebuje všechny zúčastněné strany na energetickém trhu, vládu i regulační orgány. Pouze pokud každý bude moci přispět, kdekoli to bude možné, budeme úspěšní. Proto je také E.ON Energy Globe, který v České republice organizujeme již 15 let, tak důležitým projektem. V soutěži jsme viděli více než 3400 velkých i malých projektů a inovací v oblasti životního prostředí a úspor energie. Všechny mají jedno společné: pozitivně ovlivňují naši planetu. Každý rok oceňujeme jednoho vítěze. Osobně si myslím, že všechny projekty, které jsme dosud viděli, a všichni lidé, kteří se do nich zapojili, jsou vítězové. Všechny přispívají k udržitelnějšímu světu, což může být zase přínosem pro celou naši společnost,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která dodává, že každoročně se pořadatelé snaží soutěž inovovat, zviditelnit a zatraktivnit v očích veřejnosti.

Vyhlášení bude součástí ekologického festivalu

Největší novinkou letošního roku bude slavnostní vyhlášení soutěže. Namísto tradičního galavečera se veřejnost dozví jméno nejlepšího projektu na novém ekofestivalu, který E.ON uspořádá pro širokou veřejnost 9. září v Praze v prostoru Kasáren Karlín. „Dlouhodobě cítíme potřebu nejen představovat soutěžící a projekty, ale také vzdělávat veřejnost v oblasti ekologie a udržitelnosti. Právě forma ekofestivalu, kde se lidé dozvědí a vyzkouší řadu zajímavých věcí a zároveň tam představíme výsledky soutěže, nám přijde jako ideální spojení,“ dodává Claudia Viohl. Záměrem je, aby si lidé odpoledne užili a zároveň se něco zajímavého a potřebného dozvěděli.

Hlasovat o vítězi letošního roku mohou lidé do konce srpna na stránkách www.energyglobe.cz.

Na stejném místě najdou také všechny další podrobnosti o soutěži včetně dalších finalistů.

Medailonek: https://youtu.be/yQLS1YNJqrY

Kdo další se letos vedle projektu Beecarbonize – strategická hra o záchraně planety utká o vítězství v soutěži?

- Síť učeben Archimedes

- Cirkulární oblečení NIL Textil

- Revitalizace školy Českobrodská v Praze

- Cyrkl – digitální odpadové tržiště

- Rybí zahrada v Lážovicích

Klíčová slova ČR-energie-ekologie-zábava-počítače-klima-firmy-E.ON ČR

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Zemědělství, životní prostředí
Média, společnost a životní styl
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.