Bangladéš ruší požadavky na fumigaci bavlny z USA v návaznosti na studijní cestu o americké bavlně sponzorovanou CCI

Návštěva delegace bangladéšského ministerstva zemědělství v USA ve dnech 30. října až 5. listopadu 2022 sponzorovaná Mezinárodní radou pro bavlnu (Cotton Council International, CCI) spolu s nenahraditelným úsilím kanceláře Zahraničního zemědělského úřadu (Foreign Agricultural Service, FAS) amerického ministerstva zemědělství (USDA) v Dháce přesvědčila bangladéšskou vládu, aby uvolnila téměř pět desetiletí platný požadavek na fumigaci bavlny dovážené z USA.

Tento krok odstraní významnou překážku pro vývoz americké bavlny do Bangladéše a zároveň ušetří čas i finance bangladéšským přádelnám, které hledají v USA zdroje naplnění své poptávky po dovozu bavlněných vláken. Zbytečné náklady na fumigaci bavlny dovážené z USA dosud bangladéšské přádelny stály více než milion dolarů ročně.

Vývozci z USA budou i nadále používat rostlinolékařská osvědčení vydávaná americkým Útvarem pro kontrolu zdraví zvířat a rostlin (Animal & Plant Health Inspection Service, APHIS), podle nového nařízení však bude osvědčení obsahovat dodatek potvrzující, že se v americké balíkované bavlně nevyskytují živí květopasi bavlníkoví. APHIS vydá revidované pokyny pro vývozce.

Rozhodnutí bangladéšských ministerstev zemědělství a obchodu zrušit požadavky na fumigaci bylo vyneseno po studijní cestě šesti členů delegace bangladéšského ministerstva zemědělství po USA, kterou sponzorovala CCI a koordinovala Národní rada pro bavlnu (National Cotton Council, NCC). Delegace zde získala informace o tom, proč se v amerických žocích bavlny nevyskytují živí květopasi, včetně představení úspěšného programu USA na vymýcení květopase, moderních technik sklizně bavlny a standardizovaného vyzrňování.

Podle analýzy globálního trhu, kterou v květnu 2023 provedl Zahraniční zemědělský úřad při americkém ministerstvu zemědělství (USDA FAS), je Bangladéš v současné době druhým největším dovozcem bavlny na světě. Ačkoli má země i vlastní domácí produkci bavlny, ta pokrývá jen asi 1 % nebo méně z celkové poptávky.

V roce 2022 se Bangladéš zařadil mezi 10 nejvýznamnějších exportních trhů pro americkou bavlnu s vývozem v hodnotě 477,07 milionu USD (https://www.fas.usda.gov/regions/bangladesh).

Mezinárodní rada pro bavlnu (Cotton Council International CCI) je neziskové obchodní sdružení, které propaguje americké bavlněné vlákno a hotové bavlněné výrobky po celém světě pod ochrannou známkou COTTON USA™. Prostřednictvím 20 poboček působí organizace ve více než 50 zemích po celém světě. Posláním CCI, která má za sebou více než 65 let zkušeností, je zajistit pro americkou bavlnu postavení preferovaného vlákna u přádelen/výrobců, značek/maloobchodníků a spotřebitelů za dosažení přidané hodnoty, která přináší ziskovost v celém bavlnářském průmyslu USA a podporuje růst vývozu vláken, příze a dalších bavlněných výrobků. Další informace najdete na adrese cottonusa.org.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2080013/CCI_Logo_Tagline_Lockup_R2_stacked_alt_blue_Logo.jpg

Kontakt: Jenn Sarter, jsarter@cotton.org; Bruce Atherley, batherley@cotton.org; Will Bettendorf, wbettendorf@cotton.org

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova USA-pěstování-textil-firmy-Cotton USA

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Zpracovatelský a výrobní průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.