Czechoslovak Group a Tatra Trucks budou mít největší expozici

Vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30

Vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30

TITUS ve verzi „místo koordinace palebné podpory“ (MKPP) Tatra Force Vozidlo Patriot 4x4 Radar RL-2000 Tatra Phoenix

Na brněnském výstavišti se bude ve dnech 24. až 26. května konat veletrh IDET, který oslaví 30 let svého konání. Tradičními vystavovateli jsou firmy holdingu Czechoslovak Group (CSG) a kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Společná expozice firem CSG a Tatry představí řadu exponátů jak v hlavní výstavní hale na stánku č. P 038, tak na venkovní ploše u pavilonu P a na polygonu dynamických ukázek. Rozlohou i počtem exponátů půjde o vůbec největší prezentaci na veletrhu.

Na stánku se představí firmy Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle, Excalibur Army, Retia, Eldis, MSM Group, Karbox, Excalibur International a Česká letecká servisní. Kopřivnická Tatra Trucks na IDET přiveze několik vozů modelových řad Tatra Phoenix a Tatra Force. Hlavním lákadlem bude novinka představující kontejnerový nakladač Tatra Phoenix 8x8 s prodlouženým podvozkem a pancéřovanou kabinou. Tatra na venkovních výstavních plochách i v rámci dynamických ukázek ukáže také tři provedení řady Tatra Force. K vidění budou logistické vozy s podvozky 4x4 a 6x6, a to ve verzích určených pro českou armádu nebo zákazníky na Blízkém východě či ve východní Asii. Na souběžně probíhajícím veletrhu PYROS 2023 Tatra ve světové premiéře odhalí novou generaci modelové řady Tatra Force s krátkou i dlouhou kabinou.

MKPP, Morana a Treva-30

Další kopřivnický podnik Tatra Defence Vehicle (TDV) vystaví na společném stánku CSG sériové provedení pancéřovaného vozidla TITUS ve verzi „místo koordinace palebné podpory“ (MKPP), které je určeno pro Armádu České republiky. Společně s Tatrou bude TDV vystavovat také pancéřovanou kabinu pro modelovou řadu Tatra Phoenix, která bude nainstalována na již zmiňovaném kontejnerovém nakladači Tatra Phoenix 8x8, jenž se bude ucházet o ocenění Zlatý IDET.

Šternberská společnost Excalibur Army představí nejnovější dělostřelecký systém ve svém portfoliu – houfnici Morana, která bude mít v Brně českou premiéru. Morana představuje zcela novou konstrukci se zbraní ve standardní ráži 155 mm NATO s délkou hlavně 52 ráží. Je postavena na rozšířeném podvozku Tatra 8x8 a svou koncepcí se výrazně liší od předchozích konstrukcí Excalibur Army v této kategorii zbraňových systémů. Na venkovní výstavní ploše i během dynamických ukázek Excalibur Army předvede samohybnou houfnici Dita na podvozku Tatra, která je vybavena rovněž dělem ráže 155 mm, ovšem s délkou hlavně 45 ráží.

O ocenění Zlatý IDET bude usilovat i vyprošťovací a odsunové vozidlo Treva-30, které je nejnovějším počinem šternberských konstruktérů a techniků v oblasti speciálních a ženijních strojů. Také Treva-30 využívá osvědčený podvozek Tatra 8x8 a je vybavena výkonnými navijáky i jeřábovým zařízením a také pancéřovanou kabinou Puma vyvinutou a vyráběnou rovněž ve Šternberku. Dalším speciálním ženijním vozem, který bude z portfolia Excalibur Army na IDETu k vidění, je mostní automobil AM-70 EX.

Patriot, Pandur a antidrony

Novinkou bude pancéřované vozidlo Patriot 4x4 s odolností level 4 dle STANAG určené pro zákazníka na Blízkém východě. Na venkovní výstavní ploše bude vedle Patriotu vystaveno i vozidlo Pandur II 8x8 ve verzi kolové bojové vozidlo pěchoty. Excalibur Army na jeho vývoji a výrobě spolupracuje s podnikem Tatra Defence Vehicle. Excalibur Army také představí lehký prostředek protivzdušné obrany MR-2 Viktor, který je umístěn na podvozku Toyota Hilux. K exponátům bude patřit také dekontaminační kontejner osob SDO-4 a kontejnerová tanková dílna na podvozku Tatra.

Divizi CSG Aerospace budou reprezentovat firmy Retia, Eldis a Česká letecká servisní (ČLS). Retia jako novinku odhalí první české komplexní antidronové řešení ReCas na bázi elektronického rušení, které zahrnuje i její 3D radar ReGuard. Retia bude dále vystavovat nejnovější provedení radarového zařízení označovaného jako ReTwis 5+. Tento malý přenosný radar je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu. Retia již s tímto systémem uspěla na několika trzích, jako jsou například USA, kde jej do svého vybavení zavedla řada bezpečnostních sborů pod označením POLR-1.

Aktivní radary i minomety

V letošní expozici holdingu CSG firma Eldis na modelu letiště ukáže celou řadu aktivních radarů, které tvoří ucelený komplet zajišťující data potřebná k řízení letového provozu na civilních nebo vojenských letištích i v jejich blízkosti. K vidění bude primární přehledový phoe, dále pak monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1, které doplní přesný přibližovací radar PAR-E. Kombinace těchto aktivních prvků tvoří sestavu označovanou jako RPL-2000. Eldis také odprezentuje softwarový systém pro řízení letového provozu nazvaný ERDIS.

Firma ČLS představí své služby a projekty v oblasti prodeje, integrace a modernizace avionických systémů i speciálního vybavení nebo dodávek náhradních dílů na civilní, vojenské a policejní či záchranné letouny nebo vrtulníky.

Firmy spadající pro MSM Group na IDET doveze celou škálu moderního středorážového a velkorážového střeliva. Společnost ZVS představí dělostřeleckou munici ve standardní ráži 155 mm NATO a také různé druhy zapalovačů a komponentů pro tento druh střeliva. Španělská společnost Fábrica de Municiones Granada vystaví tankovou munici ráže 120 mm a vedle toho i pyrotechnické vybavení a náplně. VOP Nováky odprezentuje minometnou munici, konkrétně půjde o miny ráží 60 mm a 120 mm, navíc bude k vidění i lehký přenosný minomet pro výsadkáře a speciální síly Antos ráže 60 mm. Vedle toho bude k vidění i cvičná dělostřelecká munice ráže 155 mm. Vývoj Martin ve venkovní expozici návštěvníkům veletrhu ukáže zodolněný velitelský kontejner a také mobilní letištní řídicí věž DISK-2.

Kontejner na úpravu vody

Přeloučská firma Karbox na IDETu poprvé představí kontejner, jenž vznikl ve spolupráci s firmou Hutira a který nese zařízení na úpravu vody. Ten bude vystaven společně s logistickým automobilem Tatra vybaveným hákovým nakladačem Marrel dodávaným do armádních složek NATO. Dalším zajímavým exponátem bude zařízení EWA, které slouží k získávání vody z atmosférického vzduchu především v oblastech s nízkou vzdušnou vlhkostí.

Své služby a projekty na stánku firem holdingu CSG návštěvníkům přiblíží i společnost Excalibur International. Ta působí jako integrátor komplexních projektů společností holdingu CSG a také je obchodně zastupuje v řadě regionů po celém světě. Excalibur International se zaměřuje především na velké mezinárodní projekty, dodávky komplexních řešení na klíč, zajištění logistiky a financování projektů v oblasti obranného a civilního průmyslu.

Kontakt:

Daniel Potocký

Account Manager

PP Partners Prague

Sokolovská 675/9

186 00 Praha 8

daniel.potocky@pppartners.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-zbraně-automoto-obchod-CSG

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.