Kamencové jezero v Chomutově zaplnili pionýři, na setkání jich sem přijela tisícovka

O tomto víkendu proběhlo v Chomutově na Kamencovém jezeře jedno z největších Republikových setkání pionýrských oddílů. Víkend byl naplněn nabídkovým programem, jehož součástí byla i hra, kdy pionýrky a pionýři z celé ČR zachraňovali svého maskota – psa Pia.

REpublikové SETkání pionýrských oddílů (RESET) je pravidelně největším setkáním pro všechny pionýry z naší vlasti, to letošní se ovšem konalo po delší odmlce. Pionýři se pravidelně potkávali každé dva roky, ale covidová pandemie tradici bohužel narušila. „Letos se na Kamencovém jezeře v Chomutově sešlo 1056 pionýrů, nejmladšímu účastníkovi byl jeden rok, nejstaršímu 72. Nejdelší cestu na setkání měla pionýrská skupina z Karviné, vzdálenost mezi oběma místy je přes 460 kilometrů, a ač karvinští pionýři strávili na cestě šest hodin, nelitují a setkání si užili,“ říká za organizační tým Rudolf Zeus z PS Dravci.

Pro děti a mládež byl po celý víkend připraven hlavní a doprovodný program. Hlavní program vycházel z Výprav za poznáním (z výchovných programů Pionýra) a tradičních pionýrských akcí. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet různé hry, z nichž jedna probíhala přímo v chomutovském zooparku, prohlédnout si indiánskou vesničku, projet se na katamaránech, ale také se seznámit s prací složek IZS (policie a hasiči). Součástí setkání byla hra, během níž museli účastníci společně najít a zachránit pionýrského maskota – psa Pia. Už předem dostali informace o tom, že se maskot ztratil a je třeba se podílet na záchraně. „Děti postupně získávaly razítka na jednotlivých stanovištích a za vyplněnou kartu nalepily písmenko do zprávy, z níž zjistili, kde svého zvířecího kamaráda mají hledat. To se jim před závěrem setkání podařilo, takže vše dobře dopadlo,“ popisuje Rudolf Zeus. Akce vyvrcholila v neděli ráno na největším plovoucím mole v ČR na Kamencovém jezeře, kde se sešlo 846 pionýrů (ostatní již balili, či již dokonce museli vyrazit na cestu domů).

„Po vynucené covidové pauze se Pionýr vrací k běžné činnosti a jsme moc rádi, že po úspěšném dubnovém setkání vedoucích na Kamínkách v Jihlavě se i na republikovém setkání oddílů v Chomutově sešlo víc jak 1000 pionýrů, kteří se chtějí potkávat a poznávat a zažívat společná dobrodružství. Je úžasné, že chuť dospělých připravovat a realizovat nejen oddílové výpravy, ale i velké celorepublikové akce se nikam nevytratila. RESET 2023 končí a my začínáme připravovat RESET 2025. Ještě nevíme kde, ale víme, že se určitě za dva roky zase na republikovém setkání sejdeme,“ doplňuje předsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

Akce se konala pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera, který také mezi účastníky přišel a s dětmi se pozdravil: „Podle vašeho ohlasu slyším, že se vám tady na Kamencovém jezeře líbilo, navštívili jste zdejší zoopark i město Chomutov a jeho okolí. Jsem rád, že se vás sešlo tolik z celé republiky, a doufám, že Ústecký kraj ještě někdy navštívíte. Děkuji vašim vedoucím, že pro vás uspořádali takovouto akci a že se vám věnují ve svém volném čase,“ nechal se slyšet hejtman Schiller.

Setkání by se nemohlo konat i bez další podpory, již v pátek byl na akci další její patron – náměstek primátora města Chomutov Mgr. Milan Märc, a podporou přispěly další instituce: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ústecký kraj, Orlen Unipetrol, a.s., Mondi Štětí a.s. Jim i dalším, kteří vyšli vstříc či pomohli jinak, náleží velké poděkování.

Pionýr je demokratický, dobrovolný, samostatný a nezávislý spolek dětí, mládeže a dospělých. Předmětem hlavní činnosti Pionýra je veřejně prospěšná činnost. Pionýr je spolek, který se věnuje výchovné práci s dětmi a mládeží ve volném čase. Naše oddíly a kluby nabízejí činnost dívkám i chlapcům na více než 600 místech po celé republice. Velká část aktivit Pionýra je otevřená veřejnosti. V současné době evidujeme 232 pionýrských skupin a čtyři pionýrská centra, celkem 15 174 členů, převážně děti a mládež. Všichni vedoucí pracují jako dobrovolníci. Jsme držiteli certifikátu NNO uznaná MŠMT pro práci s dětmi a mládeží.

Klíčová slova ČR-zábava-správa-děti-Pionýr-Chomutov

Oblast
Ústecký (ul)

Kategorie
Služby, cestovní ruch
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.