Alkohol podraží. Vláda chystá vyšší DPH na pivo a spotřební daň na víno.

Škrty, vyšší odvody, zdražování a zvyšování DPH. Takové návrhy změn se na nás valí ze všech stran. Podle návrhu Ministerstva financí by se zvýšení sazeb DPH na 21 procent dotklo například vodného a stočného, tepla, točeného piva nebo ubytovacích služeb.

Momentálně jsou sazby DPH tři, a to 10, 15 a 21 procent. Ministr financí Zbyněk Stanjura navrhuje, aby byly sazby jen dvě, tedy základní 21 procent a jedna snížená 14 procent.

Pivo zdraží, ale jen točené

Před třemi lety došlo ke změně DPH na pivo a vzniklo tak devět variant na zdanění piva (viz. tabulka). Podle aktuálního návrhu by mohlo zdražit i pivo, ale jen točené, a to docela znatelně. Momentálně spadá točené pivo v restauraci do kategorie 10% DPH. Kdyby návrh prošel, sazba by se zvýšila na 21 procent.

Zlevnit by díky sníženému DPH z 15 na 14 procent mohly některé potraviny, nealkoholické nápoje, zdravotnické pomůcky, stavební práce či dětské sedačky.

"Z hlediska dopadů na peněženky občanů bude poměrně znatelné zejména zvýšení vodného a stočného. Jedná se o služby související se základními životními potřebami. Pokud jde o zvýšení cen piva či vína, ty jsou u nás jedny z nejnižších v Evropské unii. Pokud by zvýšení cen alkoholu mělo vést ke snížení jejich spotřeby, mělo by to zřejmě pouze kladný efekt, protože ve spotřebě alkoholu neblaze vynikáme nejen v EU, ale i ve světě," komentuje navrhované změny Michal Jelínek, partner V4 Group.

Podraží nejspíš nejen pivo, ale i víno

I ti, kteří více holdují vínu než pivu, budou muset nejspíš sáhnout hlouběji do peněženek. V České republice totiž máme nulovou spotřební daň na víno. Národní ekonomická rada navrhuje, aby byla spotřební daň na víno ve výši 10 až 23 korun za litr.

Podle ministra zdravotnictví by vinaři měli být realisté, protože ať se jim to líbí, nebo ne, spotřební daň na víno jednou bude. Proti zavedení spotřební daně na víno je naopak ministr zemědělství.

"Zvýšení DPH má vždy proinflační charakter, protože zvyšuje spotřebitelské ceny. Vláda si nicméně ve světle prognózy snižující se inflace určité zvýšení DPH může dovolit. Je však potřeba, aby se řešení schodku státního rozpočtu hledalo také na straně přímých daní, a především snižováním mandatorních výdajů," doplňuje Jelínek.

O V4 Group:

V4 Group je poradenská skupina sdružující advokáty, daňové poradce, auditory a účetní na území visegrádské čtyřky. Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru nabízí skupina řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.

Klíčová slova ČR-pivo-daně-V4 Group-Lukešová

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.