Jižní slunce a rakouská půda: nová vína z Jižního Štýrska

Umění vína přichází na tuzemský trh s další novinkou: do České republiky přiváží jedinečnou nabídku špičkových vín z tradičního rodinného vinařství Gross v Jižním Štýrsku.

Grossovi se již dlouhá léta drží zásady, že péče o vinice musí probíhat v souladu s přírodou. Nepoužívají herbicidy, insekticidy ani botryticidy, k hnojení využívají domácí kompost, topí dřevní štěpkou z vlastního lesa, pro odpadní vody z vinařství používají vlastní biologickou čističku. Vinařství se v rodině Grossů pěstuje po mnoho generací a jejich vína patří každým rokem k výběru toho nejlepšího z celého regionu. Z jejich vyhlášených vinic, jako jsou Nussberg, Perz nebo Sulz, pocházejí vína oceněná nejprestižnějšími odbornými platformami jako Falstaff nebo Robert Parker's Wine Advocate.

Nekompromisní klima na jihovýchodě Rakouska a severu Slovinska se vyznačuje alpskými a středomořskými vlivy. Zajišťuje dostatek srážek v létě a extrémní výkyvy teplot. Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí až 20 stupňů je rozhodující pro tvorbu nádherného aroma vín. V tomto klimatu se také není možné vyhnout extrémům, jako jsou mrazy během rašení, vlny veder nebo krupobití krátce před sklizní. Zdejší vinice leží v nadmořské výšce mezi 300 a 500 metry a jsou zakořeněny v nejrůznějších půdách. Rozmanité spektrum sahá od vápnitých břidlic až po písek a štěrk, břidlici a horninu sopečného původu. Rozmanitost lokalit se odráží v bohatství odrůd v regionu.

Grossovi říkají, že během své více než stoleté historie jejich vinice Witscheiner Herrenberg pětkrát změnila „státní příslušnost“. Počátky jejich úspěšného hospodaření sahají až do roku 1907, kdy zmíněná vinice byla zakoupena. Po skončení první světové války byly překresleny hranice a od té chvíle se vinice nacházela na slovinském území. Přesto zůstala rodině, která ji i nadále obdělávala. V roce 1945 pak byla vinice vyvlastněna komunistickou Jugoslávií a zdálo se, že je definitivně ztracena, protože bylo přísně zakázáno přibližovat se ke státní hranici. Věci se však vyvinuly jinak a Gleichenbergská dohoda z roku 1953 přidělila vinici Witscheiner Herrenberg nový status "historického dvojvlastnictví". To znamenalo, že se hrozny směly lisovat na štýrské půdě, a proto se víno z ní vyrobené považovalo za štýrské jakostní víno. V roce 2018 bylo toto právo novým zákonem EU zrušeno, označení "historické dvojí vlastnictví" může vinařství dál používat, ale na etiketě již nesmí uvádět termín původu „Štýrsko“. Pro zdejší vinaře ale vína zůstávají štýrskými, a především víny z vinařství Gross!

Jižní Štýrsko neboli Südsteiermark je jedním z historických vinařských regionů Rakouska. Vedle hlavních oblastí Dolní Rakousko a Burgenland je v pořadí významu a objemu produkce zatím na třetí pozici. Zdejší produkci dominují zejména bílá vína z?tradičních a pro region typických odrůd, doplňkově pak i další odrůdy, kterým vyhovují místní pěstitelské podmínky. Nachází se tu řada menších a středních rodinných vinařství s dlouholetou historií a několik málo větších firem.

Umění vína získalo nově do svého portfolia výběr ze svěžích a voňavých odrůd typických pro tento region. Milovníci vína se mohou těšit na vyhlášené Sauvignony, Ryzlinky i Žlutý muškát z produkce zdejšího respektovaného vinařství Gross. Stačí je ochutnat a o kvalitě vín se značkou Gross se přesvědčíte sami.

Kontakt:

Renata Nejtková

e-mail: renata@umenivina.cz

Umění vína s.r.o.

Vysočanská 234/95

190 00 Praha 9

www.umenivina.cz/vinarstvi-gross

Klíčová slova ČR-Rakousko-víno-gastro-trh-Umění vína

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Potraviny, gastronomie
Obchod, marketing
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.