Výročí narození J. A. Komenského – 28. 3. 2023

Dne 28. 3. 2023 si Česká republika připomíná 431 let od narození Jana Amose Komenského (28. 3. 1592).

Již tradičně se při této příležitosti v úterý 28. 3. 2023 od 11:30 uskuteční slavnostní položení věnce u Pamětní desky J. A. Komenského před vchodem muzea. Slavnostního aktu se zúčastní ministr školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) Vladimír Balaš, státní tajemník MŠMT Ondřej Andrys, vrchní ředitelka ekonomické a legislativní sekce MŠMT Pavla Katzová a další významní hosté.

Poté budou význačným pedagogům předány medaile J. A. Komenského za rozvoj vzdělání a výchovy v oblasti školství a šíření Komenského myšlenek. Oceněni budou ředitelka Mateřské školy Brno, Záhumenice 1 Hana Lejsková, zástupce ředitele Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy Petr Mašlaň a státní tajemník MŠMT Ondřej Andrys. Hudební doprovod celé akce zajistí Žesťový soubor Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy, ZUŠ s uměleckým vedoucím prof. Michalem Reiserem.

Současně bude ve Společenském sále muzea probíhat živé vysílání o odkazu Komenského a podpoře vzdělávání v rámci projektu Inovace republiky (sledujte ZDE od 9:30 hod). Přispět má také k plánu vydat Encyklopedii J. A. Komenský - život, dílo, doba a odkaz současnosti (ENCYCLOPAEDIA COMENIANA). Více informací o knize: ZDE. V podvečer budou rozhovory a diskuse o odkazu Komenského pokračovat v Sanatoriu Prosečnice za přítomnosti Alfreda Strejčka, propagátora Komenského myšlenek.

K výročí J. A. Komenského publikuje NPMK v rámci podcastu S Komenským u mikrofonu díl s ministrem MŠMT Vladimírem Balašem: ZDE.

Dne 28. 3. 2023 je Národní pedagogické muzeum zdarma otevřené veřejnosti.

Kontakt:

Mgr. Roman Škoda

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

vedoucí Koncepčního, edukačního a PR oddělení

E-mail: skoda@npmk.cz

www.npmk.cz

www.comenius350.cz

www.facebook.com/NPMKJAK/

https://www.facebook.com/npkjak/

www.facebook.com/komenskydotrid/

www.instagram.com/narodnipedagogickemuzeum/

Klíčová slova ČR-kultura-muzea-Národní pedagogické muzeum a knihovna J.A.Komenského

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.