CGTN: Čína klade důraz na posílení integrovaných národních strategií, strategických schopností

Na právě probíhajícím prvním zasedání 14. národního lidového kongresu (NPC), nejvyššího čínského zákonodárného sboru, se schází 2977 poslanců nejrůznějších profesí a zaměření. Mezi těmito národními zákonodárci je 281 zástupců ozbrojených sil, kteří na letošním zasedání tvoří nejpočetnější skupinu zákonodárců.

Čínský prezident Si Ťin-pching se každoročně během zasedání NPC účastní jednoho z plenárních zasedání vojenské delegace, kde se projednávají vojenské otázky.

Ve středu, když se zúčastnil plenárního zasedání delegace Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) a lidových ozbrojených policejních sil během prvního zasedání 14. NPC v letošním roce, což byla jeho jedenáctá účast, Si zdůraznil, že je důležité otevřít nový prostor pro posílení integrovaných národních strategií a strategických schopností.

Za tímto účelem je třeba vyvinout úsilí, aby se čerpal impuls z reforem a inovací, zdůraznil Si a vyzval k většímu pokroku v tomto ohledu.

Budování strategických schopností

Ve zprávě pro 20. celostátní sjezd Komunistické strany Číny (KSČ), který se konal v říjnu, Čína slíbila, že bude dále modernizovat svou národní obranu a armádu.

Země posílí strategické schopnosti armády pro obranu suverenity, bezpečnosti a rozvojových zájmů Číny a dohlédne na to, aby ozbrojené síly v nové éře účinně plnily své mise a úkoly, uvádí se ve zprávě.

Na středečním plenárním zasedání Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru KSČ a předsedou Ústřední vojenské komise, uvedl, že upevňování a posilování integrovaných národních strategií a strategických schopností má hluboký význam pro budování moderní socialistické země ve všech ohledech a pro pokrok ve velkém omlazení čínského národa na všech frontách, jakož i pro dosažení cílů ke stému výročí založení PLA v roce 2027 a rychlejší pozvednutí ozbrojených sil na světovou úroveň.

Si zdůraznil cíl maximalizovat čínské národní strategické schopnosti a vyzval k úsilí o integraci strategického uspořádání, zdrojů a sil ve všech oblastech ve snaze systematicky zvyšovat celkovou sílu země, aby se mohla vyrovnat se strategickými riziky, chránit strategické zájmy a realizovat strategické cíle.

Si vyzval k úsilí o pokrok v oblasti vědeckých a technologických inovací založených na spolupráci se zaměřením na nezávislé a originální inovace, a tím k rychlejšímu budování vysoké úrovně soběstačnosti a síly v oblasti vědy a technologií.

Podle jeho slov je třeba posílit strategické schopnosti v nově vznikajících oborech v zájmu dosažení nových výhod v národním rozvoji a mezinárodní soutěži a zvýšit odolnost průmyslových a dodavatelských řetězců.

Před vystoupením na schůzi si prezident vyslechl myšlenky a návrhy šesti vojenských zástupců, kteří hovořili o schopnosti obranných technologií, výstavbě významné infrastruktury a výchově veřejnosti k národní obraně.

Si ve svém projevu nařídil koordinovat výstavbu významné infrastruktury, urychlit budování národních rezerv a zvýšit schopnost rezerv zajišťovat národní bezpečnost.

https://news.cgtn.com/news/2023-03-08/Xi-attends-plenary-meeting-of-delegation-of-PLA-armed-police-1i0Cgn1PUY0/index.html

KONTAKT: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-prezident-armáda-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.