K výročí února 1948 vycházejí neznámé deníky studenta medicíny

Na půdě jednoho domu v Norsku se roku 2012 našly deníky z let 1945–1948.

Jejich autor, nadaný hudebník Václav Polívka, pocházel ze vzdělané pražské rodiny. Zapisovat si začal jako sedmnáctiletý gymnazista a po válce pokračoval už jako student medicíny.

Dosud neznámé a vysoce působivé deníky jsou bezprostředním svědectvím o posledním roce okupace včetně Pražského povstání i o poválečném období, kdy společnost nejprve žila v euforii z osvobození a neviděla blížící se nebezpečí. Polívka s postupujícími lety zaznamenával společenský úpadek a rostoucí násilí, které vyústilo až v tragédii února 1948.

Dvacetiletý Polívka jasně viděl, že vývoj směřuje ke komunistické diktatuře. Na jaře 1948 se mu podařilo z Československa uprchnout a usadit se v Norsku, kde se oženil a stal lékařem.

Jeho zápisky, doprovozené unikátními fotografiemi, na kterých autor zachytil jak všední život, tak boje a oběti Pražského povstání, vydává nakladatelství Maraton u příležitosti výročí 25. února 1948.

Kontakt:

ISBN 978-80-88411-13-0

Nakladatelství Maraton

https://www.emaraton.cz/deniky-1945-1948/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-literatura-nakladatelství-Maraton

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.