Světoví lídři se na konferenci o financování na vysoké úrovni zavázali přispět fondu Education Cannot Wait 826 milionů dolarů

Globální fond OSN pro vzdělávání v nouzových situacích rozšiřuje své závazky pro podporu 20 milionů dětí v následujících čtyřech letech, v čele seznamu 17 dárců figurují Německo a Spojené království.

Světoví lídři oznámili, že do fondu Education Cannot Wait (ECW) a globální výzvy na podporu vzdělávání 222 milionů dívek a chlapců postižených krizemi přispějí 826 miliony dolarů (18,3 miliardy korun).

Tyto průlomové závazky zazněly na konferenci ECW o financování na vysoké úrovni (ECW High-Level Financing Conference) , která se konala 16. a 17. února ve švýcarské Ženevě.

Příspěvek ECW přislíbilo celkem 17 dárců, z toho pět přispěvatelů vůbec poprvé – Global Business Coalition, Itálie, Katar, Španělsko a Zürcher Kantonalbank. Multilaterálnímu fondu ECW přinášejí jejich mimořádné závazky více než polovinu z 1,5 miliardy dolarů, které potřebuje pro pomoc 20 milionům dětí a dospívajících, a to již po pouhém měsíci od vstupu nového Strategického plánu na období 2023-2026 v platnost.

Kvalitní vzdělání naléhavě potřebuje na celém světě 222 milionů dětí, které jsou zasaženy konflikty, změnou klimatu, nuceným vysídlením a dalšími vleklými krizemi.

„Bez vzdělání není demokracie. Musíme mít možnost počítat s dobře vzdělanými budoucími generacemi," uvedl spolkový rada Švýcarské konfederace Ignazio Cassis.

Švýcarsko konferenci o financování na vysoké úrovni pořádá společně s ECW a vládami Kolumbie, Německa, Nigeru, Norska a Jižního Súdánu.

Největším dárcem fondu ECW je i nadále Německo. „Dnes přislíbené příspěvky pomohou dát naději milionům nejzranitelnějších mladých lidí. Německo již loni oznámilo, že strategický plán na pomoc těmto dětem podpoří v příštích čtyřech letech částkou 210 milionů eur," uvedla Svenja Schulzeová, německá spolková ministryně pro hospodářství, spolupráci a rozvoj.

Nejvyšší nový závazek v rámci konference oznámilo Spojené království, které se přislíbilo podílet na novém financování ECW 80 miliony liber (2,1 miliardy Kč). „Obnovujeme svůj závazek v oblasti vzdělávání v mimořádných situacích, protože odmítáme nechat bez pomoci 222 milionů dětí a dospívajících postižených hrůzami válek, katastrof a vysídlení," uvedl ministr zahraničí a rozvojových záležitostí Andrew Mitchell.

Kanada během zasedání na vysoké úrovni oznámila nový finanční příspěvek ve výši 87,5 milionu kanadských dolarů (1,4 miliardy Kč). „I nadále hodláme spolupracovat s našimi partnery, abychom pomohli zajistit kvalitní vzdělání všem dětem," řekl ministr pro mezinárodní rozvoj Harjit S. Sajjan.

„Ve svém úsilí nepřestaneme ani po dosažení cílové částky 1,5 miliardy dolarů (33,2 miliard Kč) ," řekla výkonná ředitelka organizace Education Cannot Wait Yasmine Sherifová. „Díky dnešním štědrým příspěvkům dokážeme poskytnout kvalitní vzdělání 10 milionům dětí postižených krizí. Je to naše investice pro lidstvo."

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/2005030/Education_Cannot_Wait_YasmineSherif_.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1656121/Education_Cannot_Wait_Logo.jpg

KONTAKT: Gregory Benchwick, gbenchwick@unicef.org

Klíčová slova Švýcarsko-Svět-vzdělání-finance-ECW

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.