CGTN: Začátkem jara pokračujeme v budováni čínsko-kambodžského společenství se společnou budoucností

Po vůbec první kambodžské rychlostní silnici spojující hlavní město Phnompenh a přímořskou přístavní provincii Preah Sihanouk projel za první tři měsíce od jejího otevření 1. října loňského roku více než milion automobilů.

Dálnice o délce 187 km, do níž čínská společnost China Road and Bridge Corporation investovala dvě miliardy dolarů, je jedním z výsledků spolupráce mezi Čínou a Kambodžou v rámci iniciativy Pásmo a cesta (BRI).

V Kambodži existuje přísloví, které říká "kde je cesta, tam je naděje". Kambodžský premiér Hun Sen jednou řekl, že Čína postavila pro Kambodžu spoustu silnic a mostů, takže to znamená, že Čína postavila pro kambodžský lid spoustu naděje.

Hun Sen navštívil Čínu v únoru 2020, kdy byla situace s epidemií covid-19 v zemi stále vážná. Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek při vzpomínce na toto setkání uvedl, že návštěva byla projevem podpory a že Hun Sen stojí pevně na straně čínského lidu v jeho boji proti covid-19.

"Je mi velkým potěšením spolupracovat s vámi na naplnění naší tříleté spolupráce a na začátku jara zahájit novou éru budování čínsko-kambodžského společenství se společnou budoucností," řekl Si Hun Senovi ve státním penzionu Diaoyutai v Pekingu.

Všestranná spolupráce

Si zdůraznil, že obě strany mohou vytvořit rámec spolupráce v šesti hlavních oblastech: politice, výrobní kapacitě, zemědělství, energetice, bezpečnosti a mezilidských a kulturních výměnách. Hun Sen vyjádřil s touto myšlenkou plný souhlas.

Obchodní pakt o regionálním všestranném hospodářském partnerství (RCEP) a dohoda o volném obchodu mezi Čínou a Kambodžou vstoupily v platnost 1. ledna 2022. Podle Hospodářského a obchodního úřadu čínského velvyslanectví v Kambodži dosáhl objem obchodu mezi Čínou a Kambodžou od ledna do listopadu 2022 14,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 19,1 %.

V pátek Si zdůraznil, že Čína bude rovněž podporovat další čínské podniky, aby v Kambodži investovaly, pomůže při výstavbě zvláštní ekonomické zóny v Sihanoukville a podpoří budování dopravní infrastruktury.

Kromě rychlostní silnice byly v roce 2022 v Kambodži uvedeny do provozu i další projekty financované Čínou, jako jsou státní silnice, nemocnice, venkovské silnice a zásobování čistou vodou, a na čínský trh získalo oficiální přístup více zemědělských produktů, například longan, kukuřice a pangasius.

Do Kambodže také loni v březnu přijel tým odborníků na tradiční čínskou medicínu (TCM), aby zemi jihovýchodní Asie pomohl v boji proti pandemii covid-19.

Pokud jde o mezilidské a kulturní výměny, Si poznamenal, že čínská strana bude upřednostňovat obnovení a zvýšení počtu přímých letů mezi Čínou a Kambodžou, podporu spolupráce v oblasti cestovního ruchu a provádění prací na ochraně a obnově kulturního dědictví.

Čína od roku 1997 pomáhá při obnově zničených chrámů v Angkorském archeologickém parku, když úspěšně obnovila chrám Chau Say Tevoda a chrám Ta Keo.

"Rozvoj není výsadou několika jedinců"

Čínský prezident během setkání rovněž zdůraznil, že rozvoj není výsadou několika málo zemí.

Jednání spočívající v zapojení do soupeření systémů nebo ideologické konfrontace, politizování a vyzbrojování ekonomické, obchodní, vědecké a technologické výměny, vynucování rozpojení a přetržení řetězce, omezování a potlačování rozvoje jiných zemí a vyžadování, aby si země v regionu vybraly stranu, to vše jsou mocenské politiky a hegemonistické praktiky, které nikdy nemohou být populární, řekl Si.

Čína stojí na správné straně historie a bude rozhodně chránit národní suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy, jakož i mezinárodní spravedlnost a čestnost, slíbil Si.

Hun Sen uvedl, že Čínou navrhované iniciativy BRI, Globální rozvojová iniciativa (GDI) a Globální bezpečnostní iniciativa (GSI) mají velký význam pro zachování světového míru a podporu společného rozvoje, a dodal, že kambodžská strana je bude aktivně podporovat a podílet se na nich.

Místopředseda kambodžské vlády a ministr zahraničí Prak Sokhonn uvedl, že GDI "je dalším veřejným statkem, který Čína poskytuje zbytku světa", a dodal, že má zásadní význam pro podporu nejméně rozvinutých zemí při překonávání pandemie covid-19 a snižování chudoby.

https://news.cgtn.com/news/2023-02-10/Chinese-President-Xi-Jinping-meets-with-Cambodian-PM-Hun-Sen-1hj96Mwlwha/index.html

Kontakt: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-Kambodža-stavby-silnice-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Stavebnictví, bydlení a reality

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.