Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky, dárci krevní plazmy jim dávají šanci na lepší život

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50.000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving Tuesday věnovali nejen životodárnou tekutinu, ale také díky dárcovství finančně přispěli na edukační pobyt pro děti a mládež s HAE a jejich rodiče, který pořádá pacientská organizace HAE Junior.

Rychle se zvětšující otoky na končetinách, břiše, krku i obličeji deformují části těla, bývají bolestivé, mohou ale také způsobovat břišní záchvaty se zvracením a průjmem, potíže s polykáním, dušnost, a pokud oteče hrtan či kořen jazyka, nemocný se ocitne v přímém ohrožení života. Mnoho lidí si vznik otoků spojuje s alergií, v tomto případě je má však na svědomí vzácná dědičná choroba zvaná hereditární angioedém, kterou způsobuje nedostatek C1 inhibitoru. Název nemoci, jenž se často zkracuje jako HAE, stručně odhaluje její podstatu: hereditární znamená vrozený, angio poukazuje na souvislost s cévami a edém je otok. Protože se jedná o velmi vzácné onemocnění, potvrzení diagnózy může trvat i několik let. A právě špatně diagnostikovaní a neléčení pacienti jsou ohroženi nejvíce...

Nemocným pomáhají léky vyrobené z krevní plazmy

Onemocnění se většinou objevuje kolem 10. roku věku a cele rodině může převrátit život naruby. Vedle zdravotních komplikací ovlivňuje i společenský život, studium, práci či vztahy. Neléčený záchvat, kdy se objeví otok, trvá obvykle mezi 24 a 72 hodinami, může však pokračovat i déle než týden. HAE provází pacienty celý život a nelze jej zcela vyléčit. Díky pokrokům medicíny jsou ovšem dostupné léky, které dokážou pacientům pomoci. "Dle našeho průzkumu z roku 2020 léčí pediatričtí pacienti s HAE v ČR své akutní symptomy primárně s pomocí léků vyrobených z krevní plazmy. Děkujeme tímto všem dárcům plazmy, kteří umožňují lepší život pacientům se vzácným onemocněním HAE," říká Camelia C. Isaic, MBA, CFA z pacientské organizace HAE Junior, která sdružuje děti a mládež s touto chorobou a jejich rodiče.

V rámci Giving Tuesday dárci poskytli nejen svou plazmu, ale také finančně přispěli

Krevní plazma je tekutina žluté barvy, která tvoří přibližně 55 procent objemu krve. Nedá se vyrobit uměle a jediný způsob, jak ji lze získat, spočívá v dárcovství. Darovaná plazma slouží k výrobě léků na různá onemocnění, včetně HAE. V rámci celosvětové akce Giving Tuesday mohli však dárci plazmy podpořit pacienty s HAE navíc i finančně. "Za každý odběr v týdnu od 29. 11. do 3. 12. v odběrových centrech Amber Plasma v pražských Nových Butovicích a v Plzni jsme věnovali 100 Kč pacientské organizaci HAE Junior. V této době nás navštívilo 352 dárců, kteří darovali 283 litrů krevní plazmy a získali jsme 34 nových dárců. Celkovou částku pro HAE Junior jsme dorovnali na kulatých 50 tisíc korun. Velmi nás těší úspěch celé akce a chtěli bychom poděkovat všem dárcům za to, že myslí na druhé a pomáhají těm, kteří to potřebují," uvádí MUDr. Richard Král, ředitel společnosti Amber Plasma.

Edukační pobyt přináší osvětu i přátelství

Hereditární angioedém se vyskytuje raritně. Podle evidence z roku 2019 byl v České republice diagnostikován u 168 pacientů. Nemoc proto mimo jiné přináší i pocit osamocení. Děti a mládež s HAE často ze zdravotních důvodů meškají ve škole, obvykle se nemohou účastnit školních či sportovních pobytů, protože není vždy možné zajistit důležitá opatření související s chorobou. Možnost sdílet své zkušenosti a být součástí komunity pacientů, kteří se s nemocí rovněž potýkají, je proto velmi důležitá. "Pro kvalitnější život člověka se vzácným onemocněním jako HAE jsou zcela klíčové pacientská edukace a podpora komunity. Proto každý rok pořádáme edukační pobyt HAE Junior s osvětovými a komunitními aktivitami pro mladistvé pacienty s HAE a jejich rodiče," popisuje Camelia C. Isaic z HAE Junior. Výtěžek z akce Giving Tuesday bude věnován právě na realizaci již čtvrtého ročníku tohoto pobytu, který se uskuteční v příštím roce. V jeho rámci si účastníci užijí pestrý program, díky němuž se naučí ještě lépe poznat svou nemoc a zejména navážou a upevní cenná přátelství. "Děkujeme všem, kdo nám pomáhají tento projekt realizovat!" vzkazuje paní Isaic.

O společnosti:

Společnost Amber Plasma a.s. byla založena v roce 2007, jako ryze česká firma. První pobočky jsme otevřeli v roce 2019 a k dnešními dni provozujeme již 12 dárcovských center rozmístěných po celé ČR, abychom umožnili darovat opravdu každému. Najdete nás v Praze, Mladé Boleslavi, Plzni, Karlových Varech, Chomutově, Teplicích, Litoměřicích, v Děčíně, Příbrami, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Chebu. Jsme členem Sdružení pro plazmaferézu a spolupracujeme též s Pacientskou organizací pro kvalitnější život dětí a mládeže s diagnózou HAE. Ve všem, co děláme, se odráží naše filozofie pomáhat ostatním k lepšímu životu. Díky vysoké kvalifikaci našich zaměstnanců, modernímu vybavení a přísnému systému kontroly dosahujeme nejvyšší úrovně kvality odebírané plazmy a zajištění bezpečnosti pro dárce. Staňte se i vy dárci krevní plazmy a pomáhejte společně s námi.

Pro další informace kontaktujte:

Adéla Steinová, Side-Effect PR, adela.vosadkova@side-effect.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-zdraví-firmy-Amber Plasma-Side-Effect PR

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.