Měsíc poprvé obletí čistě civilní posádka na lodi Starship od firmy SpaceX

Yusaku Maezawa oznámil složení osmičlenné posádky své lunární mise

Generální ředitel společnosti Start Today, Inc. Yusaku Maezawa oznámil, že osm členů posádky a dva náhradníci pro projekt „dearMoon", první civilní oblet Měsíce na lodi Starship od SpaceX, bylo úspěšně vybráno.

V březnu 2021 zveřejnil Maezawa na oficiálních webových stránkách projektu dearMoon výzvu pro umělce z nejrůznějších oborů, kteří se chtějí účastnit letu do vesmíru. Z 249 zemí a regionů pak dorazil více než milion přihlášek.

Maezawa a jeho osmičlenná posádka stráví letem k Měsíci zhruba 7 dní a opět se vrátí na Zemi.

Hlavní posádku tvoří:

• Steve Aoki : hudební producent, umělec, módní návrhář a podnikatel, 2x nominovaný na cenu GRAMMY.

• Rhiannon Adamová : fotografka.

• Tim Dodd : tvůrce obsahu, fotograf, hudebník a kameraman. Provozovatel youtubového kanálu „Everyday Astronaut".

• Yemi A.D .: multidisciplinární tvůrce, společenský inovátor a choreograf.

• Brendan Hall : autor dokumentárních filmů.

• Karim Iliya : fotograf a filmař.

• TOP / Choi Seung Hyun : hudebník, oceňovaný filmový herec a vášnivý sběratel umění.

• Dev D. Joshi : profesionální herec a influencer na sociálních sítích.

Posádka má v záloze také dvě náhradnice, americkou snowboardistku a zlatou olympijskou medailistku Kaitlyn Farringtonovou a japonskou tanečnici a choreografku Miyu.

Maezawa si splnil svůj sen o cestě do vesmíru pobytem na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v prosinci 2021. Jako další výzvu si stanovil tento projekt - první čistě civilní oblet Měsíce v historii lidstva.

„Přihlásilo se nám asi milion lidí z celého světa... [Posádka] jsou samí úžasní lidé," podělil se o své dojmy Maezawa. „Nemají nějaké stanovené úkoly, ale doufám, že si každý z nich uvědomí, jaká odpovědnost je spojena s opuštěním Země... Tato zkušenost jim dá mnoho, a já věřím, že ji využijí k tomu, aby prospěli své planetě a lidstvu."

„Celý tým SpaceX je nadšený, že se do mise dearMoon zapojí tito výjimeční lidé," řekla viceprezidentka společnosti SpaceX pro integraci a provoz projektů se zákazníky Jessica Jensenová. „Těšíme se, jak vyšleme do vesmíru posádku umělců, tvůrců a sportovců z celého světa, kteří oblétnou Měsíc, přiblíží se k jeho povrchu na 200 kilometrů a znovu bezpečně dorazí na Zemi."

KONTAKT: Globální PR kancelář: Ketchum Inc., kontaktní osoba: Olivia Buffingtonová, e-mail: Olivia.Buffington@Ketchum.com, tel.: +1 (336) 337-2033

Klíčová slova USA-vesmír-letectví-Start Today

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.