Olomoucký spolek okrašlovací vyzývá zastupitele města Olomouce k vyhlášení referenda

Jaký má město problém? Plánovaná budova Muzea umění Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) rozděluje občany a budí nenávisti. Zbytečně!

Všichni, kdo sledují rozvoj města Olomouce, vědí, co se chystá. Takzvané SEFO, neboli nová stavba muzea umění, má už řadu posměšných přezdívek: jaderné silo, marocká bašta, maurská chalupa a mnohé další. Samozřejmě, že druhá polovina názorového bitevního pole si mne bradu a vykřikuje: konečně dostaneme Olomouc na architektonickou mapu vedle Barcelony, Brugg nebo Bregenz!

Středoevropské fórum Olomouc (SEFO) o sobě říká, že jeho „cílem je hledat souvislosti, ale také odlišnosti a specifika v různorodých oblastech výtvarné kultury v širším regionu střední Evropy od konce 19. po 21. století“. S architektonickým návrhem se mu to už rozhodně povedlo! Těžko hledat v našem regionu veřejnou stavbu, která by tak moc prohloubila odlišnosti mezi lidmi, kteří zde žijí.

Architektura - a zvlášť ta "veřejná" - má tvořit prostor pro život, nemá se vytahovat, předvádět ve formě, šokovat, či dokonce vnucovat významné části veřejnosti metodou "postav a panuj".

Olomoucký spolek okrašlovací proto vyzývá Zastupitelstvo města Olomouce, aby se urychleně zasadilo o vyhlášení referenda, v němž občané vyjádří svůj jasný postoj k nové budově SEFO!

Žijeme ve složité době, kdy společnost hluboce rozděluje řada sociálních, ekonomických, politických a bezpečnostních témat. Neměli bychom dopustit, abychom si za veřejné peníze postavili v centru města memento, které bude dalším rozdělovníkem. Ani Olomouc jako město ani zdejší obyvatelé si něco takového nezaslouží!

V úctě,

Richard Benýšek, předseda spolku

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-referendum-muzea-stavby-Olomoucký spolek okrašlovací

Oblast
Olomoucký (ol)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Politika, veřejná správa a soudy
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.