Sen, Symbol a (ne)Skutečno, výstava Moemi Yamamoto v Bold Gallery

Soumrak

Soumrak

Police věštění Někdo Tě sleduje

Pro Moemi Yamamoto (1985) jsou sny inspirativní součástí života i druhem útočiště. Výstava Yume připravená pro Bold Gallery představuje letošní absolventku AVU sérií nejnovějších obrazů, které právě z nich vycházejí. Typické je pro ně zvláštní bezčasí, nehybnost a nutkavý pocit odcizení. Ojedinělý vizuální režim kombinuje japonskou paralelní perspektivu a gotizující stylizaci a vede k symbolickému čtení. Přestože malby zachycují sny, jsou to reakce na náš svět a vypovídají o něm víc, než se může zdát. Výstava bude k vidění v Bold Gallery od 6. prosince do 7. ledna 2023.

"Výstava by měla v divákovi vzbudit pocit, jakoby vstoupil někomu do hlavy. Při instalaci jsme použili rekvizity zobrazené v Moeminých obrazech, například kuriózní zmenšeninu akvamanily anebo kolekci přírodnin," říká o instalaci výstavy galerista Oldřich Hejtmánek. Malby Moemi Yamamoto odkrážejí svět podvědomí a nevědomí, ačkoliv vycházejí ze symbolů viditelného, reálného světa. Je pro ně charakteristická osobitost zobrazovaného prostředí a zvláštní bezčasí. Stav, který má blíž k minulosti, než technologiemi protkanému dnešku.

Obraz Soumrak, použitý pro vizuál výstavy, je právě takovou sureálnou koláží postav v nekonkrétním interiéru, evokující pocit známého neznáma, (ne)skutečnosti, podobně jako ve snu. Místnost - obchod, ze které je viděn západ Slunce je zobrazen plošně v nezvyklé perspektivě, figury spojuje gotizující stylizace tváří. Kombinace japonských a evropských způsobů zobrazování tak vytvářejí na plátnech až znepokojivou atmosféru, která posiluje koncentraci při čtení obrazu.

Figury na plátnech nejsou zcela bez aktivity, bývají při ní pohrouženi do sebe a věnují se činnostem intimního rázu. Někdy doslova. Jsou také zbaveni projevů silných emocí a důsledně si udržují osobní prostor, takže i když se nacházejí ve vzájemné interakci, je jejím výsledkem pocit odcizenosti a osamění. Prostory občas nesou znaky interiéru i exteriéru zároveň. Okna jsou bez rámů a výplně, takže průhledy do krajiny připomínají spíš obrazy v obraze. Světlo je abstraktní a konstantně rozptýlené. Jeho zdroj prakticky nikdy není vidět. Stíny žijí svým vlastním životem. Skladebné principy architektury nesou znaky divadelních kulis a s ohledem na realitu fungují jen tu a tam. Přestože z ní malby vycházejí, spíš na ni upomínají, než aby ji věrně popisovaly. To jen zdůrazňuje symbolické vyznění, které zvlášť vynikne, když Moemi Yamamoto upře pozornost výhradně na předměty, ať jsou to přírodniny, antikvity nebo věci denní potřeby.

Yume / Sny bývají nekontrolované, přihodit se v nich může cokoliv, a přesto se jejich nelogičnosti, v moment kdy se nám zdají, nedivíme. Podobné by to mohlo být i s obrazy Moemi Yamamoto. Zobrazené prvky mohou být čteny jako symboly, konkrétními reprezentanty eluzivních principů, podvědomích asociací. Z betonu rostoucí květiny zdůrazňují živou existenci. Bosé nohy evokují pohodlí, nahota uvolnění z pravidla. Tma vede na neznámá místa a otevírá nekonečno. Nekonečno skutečného prostoru a také hloubky našeho podvědomí.

O umělkyni:

Moemi Yamamoto vystudovala Vysokou uměleckou školu v Tohoku (2005 - 2011) a pražskou AVU v ateliéru Josefa Bolfa a Jakuba Hoška (2019 - 2022). Od roku 2009 se účastní výstav v Tokiu, Německu, Americe a od roku 2019 také v Praze. Samostatně vystavovala např. v Tokijských galeriích Span Art Gallery, Hagurodo, Gallery Two Plus, v Praze v roce 2021 v galerii Ščigol na výstavě "Pokoj Duše".

O galerii:

Bold Gallery se zaměřuje na současné umění. Od svého otevření v roce 2020 představuje místo setkávání, zážitků a objevů v oblíbené čtvrti pražských Holešovic. Řadí se mezi nejmladší výstavní prostory se zaměřením na současné umění v hlavním městě. Vznikla díky galeristovi a majiteli Galerie a aukčního domu Arcimboldo Oldřichu Hejtmánkovi. Jeho cílem je utvořit další jedinečné místo pro sběratele, kteří hledají netradiční a současné umění z celého světa. Propojuje tak díla, které byla jednou současná s těmi, která jsou současná nyní.

Moemi Yamamoto

6.12. - 7.1. 2023

Bold Gallery

U Měšťanského pivovaru 6a

170 00 Praha 7

Kurátor výstavy: Radek Wohlmuth

Bližší informace:

Web: https://www.boldgallery.art/

IG: https://www.instagram.com/boldgalleryprague/

FB: https://www.facebook.com/boldgalleryprague

Kontakt:

Petra Makuková

e-mail: petra@boldgallery.art

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-Japonsko-výtvarné-Yamamoto-Bold Gallery

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.