Náhradní mateřství v širších souvislostech II

V ČR dosud není zákonem upraveno náhradní neboli surogátní mateřství. "Není to jen otázka pokroku v medicíně, nejde jen o touhu dospělých mít dítě. Nesmí být opomenut žádný z aspektů a případné legislativní úpravě nutně musí předejít otevřená debata," říká poslankyně Nina Nováková. "Problém je velice široký. Během těhotenství se například vytváří vztah plodu a matky. Je obtížné právně zajistit, aby dohoda mezi náhradní matkou a budoucími rodiči byla naplněna. Nejedná se vlastně o obchod s dětmi nebo o násilí na náhradní matce? Má dítě právo, pokud si to v dospělosti bude přát, znát své genetické rodiče?"

Čtyři poslanci z klubu KDU-ČSL, Nina Nováková, Romana Bělohlávková, Pavla Golasowská a Aleš Dufek, navázali spolupráci s akademiky z 1. lékařské fakulty UK, Právnické fakulty UK, z Jihočeské univerzity i s odborníky z praxe. Debatu během druhého kulatého stolu sledovali také zástupci MPSV a Ministerstva spravedlnosti.

Kontakt:

Lenka Shejbalová, asistentka poslankyně Mgr. Niny Novákové

e-mail: shejbaloval@psp.cz

Klíčová slova ČR-rodina-sněmovna-Nina Nováková

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.