Vyhlášeni vítězové devátého ročníku filmového festivalu 3KinoFest

Vyhlášením vítězů vyvrcholil devátý ročník Mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest. Tříčlenná porota udělila tři hlavní ceny. Ty byly vítězům předány na slavnostním večeru, který se konal v Ústřední knihovně hlavního města Prahy v neděli 13.11. 2022. Záznam slavnostního předání cen najdete ZDE.

Porota

Marlena Gabryszewska (předsedkyně)

polská filmová vědkyně, vede asociaci Stowarzyszenie kin studyjnych, která se věnuje propagaci hodnotných filmových snímků v řetězci artových kin

Vladimír Just

český kritik, teoretik a pedagog, od roku 1996 vyučuje na Katedře divadelní vědy FF UK

Adam Sikora

polský režisér, scenárista, kameraman a fotograf, je autorem mnoha scénářů, natočil řadu dokumentů a celovečerních filmů

Do devátého ročníku mezinárodního filmového festivalu bylo nominováno 18 celovečerních filmů z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Kompletní přehled najdete ZDE.

Hlavní cenu za nejlepší celovečerní hraný film - Best film award a finanční prémii 50.000 korun si odnesl koprodukční film 107 matek slovenského režiséra Petera Kerekese. Více o filmu ZDE.

Cenu za nejlepší celovečerní hraný debut – Golden debut a finanční prémii 25.000 korun získal polský režisér Bartosz Blaschke za film Sonáta. Více o filmu ZDE.

Zvláštní cenu poroty a finanční prémii 25.000 korun získal polský režisér Xawery Żuławski s filmem Apokawixa. Více o filmu ZDE.

Řekli o festivalu:

Vladimír Just: "Vítězné snímky se letos nevybírali lehce. V každé kategorii jsem měl vždy několik favoritů. Jsem rád, že se jedním z vítězů stal i film Sonáta, protože nikdo nesložil hudbě a její léčebné funkci takovou poklonu jako režisér tohoto filmu Bartosz Blaschke".

Ľubica Krénová (ředitelka Slovenského institutu v Praze): "3KinoFest je renomovaný festival ve střední Evropě. Je mi velkou ctí, že jsme se stali jeho partnerem".

Ondřej Chrást (náměstek ministra kultury ČR): "3KinoFest patří k těm mladším festivalům, ale za devět let si vydobyl své pevné místo na festivalovém nebi. Zvláště v současné době je důležité ukázat, že tady ve středoevropském prostoru sdílíme stejné kulturní a politické hodnoty".

Pavel Piotrowski (kulturní atašé velvyslanectví Polské republiky v Praze): "Tématem letošního ročníku byli Vizionáři. Jsou to ale nejen autoři filmů, které jsme viděli. Je to především ředitel festivalu Vavřinec Menšl, kterému chci poděkovat, že se mu takový festival podařilo vybudovat".

Wojciech Bednarek (zástupce ředitele Polského institutu v Praze): "Chtěl bych poděkovat organizátorům a také divákům, kteří jsou nedílnou součástí festivalu 3KinoFest. Je mnoho cest, jak se lépe vzájemně poznávat a jednou z těch důležitých je právě film".

3Kinofest

Devátý ročník soutěžního filmového festivalu 3KinoFest se koná od 9. do 18. listopadu. Byl založen v roce 2013 a již od počátku klade důraz na propojování středoevropské kultury. Za dobu existence přivezl do ČR téměř 500 filmů, hostil více než 350 významných osobností středoevropské kinematografie a je tak řazen mezi respektované filmové festivaly v centrální Evropě.

https://www.3kino.cz/

https://cs-cz.facebook.com/3Kino/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-film-ocenění-festival-3KinoFest

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.