Opomíjené téma i netradiční instalaci přináší výstava fotografií v Novém Městě na Moravě

Pomocní andělé - Jana Mašterová

Pomocní andělé - Jana Mašterová

Pomocní andělé - Jana Mašterová Pomocní andělé - Jana Mašterová Pomocní andělé - Jana Mašterová Pomocní andělé - Jana Mašterová Foto: V.Zikmund

Nemocnice Nové Město na Moravě, ODN I, DIOP

20. 10. – 25. 11. 2022

Pomocní andělé – to je název výstavy a zároveň i samotného souboru dokumentárních fotografií Jany Mašterové. Černobílé snímky zachycují zaměstnance pomocného personálu novoměstské nemocnice při jejich každodenní péči o pacienty.

Autorka fotografií svým souborem poukazuje na práci, která je pro nás samozřejmá, a zaměřuje se na ty, kteří ji vykonávají, ale jsou často „neviditelní a ve výčtu zaměstnanců téměř vždy na posledním místě,“ jak sama říká a dodává: „Měla jsem možnost pozorovat tyto lidi při každodenních činnostech a myslím, že si zaslouží naše velké díky za svoji práci. Za práci, která není náležitě oceněna, ale která je nesmírně důležitá.“

Výstava, kterou ve čtvrtek 20. října krátkým úvodem zahájil oceňovaný fotograf a pedagog, profesor Jindřich Štreit, je ve vstupním pavilonu chirurgických oborů volně přístupná až do 25. listopadu.

S fotografiemi, možná nečekaně plnými pohybu a akce, dokonale souzní jejich neobvyklé umístění – zavěšené v prostoru před prosklenou stěnou a prosvětlené slunečním svitem získávají ještě přidanou hodnotu.

Jana Mašterová žije v Novém Městě na Moravě a v současné době dálkově studuje fotografii na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Toto téma si zvolila pro svoji klauzurní práci, ovšem fotografie byly oceněny i mimo školu – Pomocní andělé se umístili na 1. místě v kategorii Každodenní život na letošním ročníku mezinárodní soutěže Slovak Press Photo.

Část souboru je aktuálně k vidění také na festivalu fotografie Prague Photo.

Více o autorce a její tvorbě najdete na www.janamasterova.com

Kontakt:

jana.masterova@gmail.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-výtvarné-fotografie-Nové Město na Moravě-Institut tvůrčí fotografie-Pomocní andělé-Jana Mašterová

Oblast
Vysočina (ji)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.