Queer filmy z Francie, Izraele nebo válečné Ukrajiny. Mezipatra zveřejnila svůj program včetně hitu z Cannes

Horkým kandidátem na hlavní cenu poroty je francouzský snímek Pět ďáblů (Les Cinq diables)

Horkým kandidátem na hlavní cenu poroty je francouzský snímek Pět ďáblů (Les Cinq diables)

izraelské drama Slušný občan Do Jižní Ameriky se podíváme s inspirativním filmem Paloma HORSEPLAY Na tenkém ledě (Breaking the Ice)

- 23. ročník QFF Mezipatra představí 71 snímků. O hlavní cenu poroty se utká deset celovečerních filmů z celého světa.

- Mezi očekávané filmy patří izraelské sociální drama Slušný občan, francouzský surreálný hit z Cannes Pět ďáblů (Les Cinq diables) nebo blok krátkých filmů Ukraine Is Queer.

- Festival proběhne 3.- 10. listopadu v Praze a 11.- 18. listopadu v Brně. Výhodné festivalové permanentky jsou stále v prodeji.

23. ročník queer filmového festivalu Mezipatra si klade za cíl Prolomit ledy. Téma odkazuje k vystoupení z komfortní zóny a k odvaze, která je nutná pro překonání vlastního stínu. To se daří hrdinům*hrdinkám celkem 71 snímků, které budou k vidění v Praze a Brně.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 3. listopadu od 19:00 v kině Lucerna. Na programu je izraelské drama Slušný občan (אזרח מודאג) o individuální odpovědnosti v kontextu západního liberalismu. Vypráví o mladém páru, který je svědkem neopodstatněné a rasově motivované policejní brutality. Harmonický vztah a idealizované představy o společnosti se začínají drolit pod rukama.

Horkým kandidátem na hlavní cenu poroty je francouzský snímek Pět ďáblů (Les Cinq diables), který byl uveden v Cannes. Magický příběh vyprávěný pohledem dívky s nadpřirozenými schopnostmi se dotýká tématu rodinných tajemství a přitažlivosti, která neztrácí na síle ani po dlouholetém odloučení. V hlavní roli zazářila Ad?le Exarchopoulos známá ze snímku Život Adele.

Do Jižní Ameriky se podíváme s inspirativním filmem Paloma. Stejnojmenná hrdinka touží po tradiční svatbě v kostele, což jí není vzhledem k genderové identitě umožněno. I přes vzrůstající pochyby partnera a bezcitné jednání místních lidí statečná Paloma neztrácí naději. Obdivuhodný příběh vybízí stejně jako téma festivalu k odhodlání jít si za svým snem.

Debut rakouské režisérky Clary Stern Na tenkém ledě (Breaking the Ice) nás z prosluněné Brazílie vezme do zimní haly, kde hlavní hrdinky narážejí o mantinely i trápení z první lásky. Mohou dvě postavy s tak odlišným pohledem na svět najít společnou řeč? Odpověď nabídne coming-of-age snímek, který ukazuje, že výzvy dospívání nejsou zas tak vzdálené tomu, co prožíváme v každém věku.

Žánrově rozmanitá soutěž uvede celkem deset snímků, které patří k tomu nejlepšímu co současná queer kinematografie nabízí. Součástí letošního programu jsou dále dokumenty, retrospektiva, distribuční filmy značky Queer Kino, krátkometrážní soutěž nebo bohatý doprovodný program. Zvláštní pozornost si zaslouží především blok krátkých snímků z Ukrajiny, které do programu vybral letošní porotce Bohdan Zhuk z kyjevského festivalu Melodist. Čtyři příběhy bloku Ukraine Is Queer přinášejí unikátní svědectví queer lidí, kteří i přes hrůzy války neztrácejí naději a odvahu hledat smysl života.

Celý program a informace o výhodných permanentkách najdete na stránkách festivalu: https://www.mezipatra.cz/.

Mezinárodní soutěž celovečerních filmů

Bludička (Fogo-Fátuo) - Joao Pedro Rodrigue - Francie, Portugalsko, 2022

Deníky blízkosti (El Apego) - Valentín Javier Diment - Argentina, 2021

Eismayer - David Wagner - Rakousko, 2022

Kolotoč (Calcinculo) - Chiara Bellos - Itálie, Švýcarsko, 2021

Na tenkém ledě (Breaking the Ice) - Clara Stern - Rakousko, 2022

Paloma - Marcelo Gomes - Brazílie, Portugalsko, 2022

Pět ďáblů (Les Cinq diables) - Léa Mysius - Francie, 2022

Přes čáru (Los Agitadores) - Marco Berger - Argentina, 2022

Slušný občan (אזרח מודאג) - Idan Haguel - Izrael, 2022

Strachy v nás (Wszystkie nasze strachy) - Lukasz Gutt, Lukasz Ronduda - Polsko, 2021

Klíčová slova ČR-film-menšiny-LGBT-festival-Mezipatra

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Média, společnost a životní styl
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.