V Olomouckém kraji nejlépe třídí odpady v Hranicích, Jeseníku, Majetíně a v Lipině

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“. Tato soutěž je už 17 let součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích Olomouckého kraje. Zástupce úspěšných měst a obcí dnes ocenili představitelé hejtmanství a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s, na zámku v Náměšti na Hané.

První místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel obsadilo město Hranice, následované Olomoucí a Šumperkem. V kategorii obcí od 2 001 do 15 tisíc obyvatel obsadilo první příčku město Jeseník, na druhé se umístilo město Velká Bystřice a třetí místo patří obci Lipová-lázně. V kategorii obcí od 501 do 2 000 obyvatel zvítězila tak jako v loňském roce obec Majetín, druhé místo obsadila obec Bělá pod Pradědem a třetí skončila obec Olšovec. Zlatou příčku v kategorii obcí do 500 obyvatel obsadila obec Lipina, stříbrnou příčku získala obec Mutkov a třetí, bronzové místo obhájila obec Hradčany-Kobeřice.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Olomoucký kraj se společností EKO-KOM, a.s., je zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria.

„V oblasti odpadového hospodářství jsou pro Olomoucký kraj nejdůležitějšími partnery právě města a obce. Kraj v tomto plní svou koordinační roli, kterou chceme nadále rozvíjet, ale je to především zásluha konkrétních obcí a jejich občanů, že Olomoucký kraj patří k šampionům ve třídění odpadu. Přesto bychom neměli polevovat, potenciál na recyklaci odpadů je veliký a kvalitní třídění je jeho nezbytnou podmínkou. Jsem rád, že jsme dnes mohli ocenit právě ty inspirativní obce, které si to uvědomují, neustále na sobě pracují a zvyšují tak pomyslnou laťku,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída (Piráti). Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun.

V rámci dlouhodobé spolupráce s Olomouckým krajem podporuje společnost EKO-KOM rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky. „Olomoucký kraj dosáhnul na první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR. Na jednoho obyvatele tohoto kraje připadlo za rok 2021 v průměru 89,7 kilogramu vytříděného odpadu. To je zhruba o deset kilogramů více než v roce 2020. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ sdělila oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.

Kontakt:

Mgr. Miroslav Grass

Eufour PR, s.r.o.

koordinátor akce

grass@eu4.cz

Klíčová slova ČR-služby-společnost-ekologie-příroda-odpady

Oblast
Olomoucký (ol)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.