Díky projektu budou samoživitelky půjčovat auta zdarma

Přestože zhruba každý druhý člověk za volantem je žena, stále se potkáváme se stereotypy ohledně jejich řidičského umu. Zmapovat a narušit mýty o ženách a automobilitě a zpřístupnit mobilitu znevýhodněným skupinám se nyní snaží projekt Ženy auta půjčují, který byl oficiálně odstartován ve středu 20. července na konferenci Ženy a mobilita. Exkluzivní průzkum veřejného mínění společnosti HoppyGo například ukazuje, že více než dvě třetiny Češek vlastní řidičské oprávnění skupiny B. Přitom třetina z nich aktivně neřídí a spíše kriticky hodnotí také své schopnosti.

Hlavním cílem konference Ženy a mobilita bylo na jednom místě propojit zajímavé osobnosti, které se snaží upozorňovat na výzvy v oblasti mobility jako takové a také na specifika spojená s ženami. Radka Jenka Šubířová a Robin Švaříček ze společnosti HoppyGo, která nabízí dostupnou, flexibilní a udržitelnou mobilitu, se podělili o výsledky nejnovějšího průzkumu k tématu žen za volantem.

Ten posloužil také jako jeden ze základů pro start CSR projektu Ženy auta půjčují, na němž se podílí mimo jiné dárcovská online platforma Znesnáze21, která otevřela sbírku na pohonné hmoty pro výjezdy znevýhodněných skupin, a Nadace Kooperativy, která poskytla dar 100 000 Kč na pojištění a podporu mobility znevýhodněných skupin.

Díky iniciativě Ženy auta půjčují se budou moci ženy v tíživé situaci přes platformu Znesnáze21 dostat k zapůjčení vozu, který bude plně pojištěný, "s plnou nádrží" a zcela zdarma. To zajistí platforma HoppyGo, která se zaměřuje na komunitní sdílení vozidel. Současně HoppyGo vyzývá české ženy - řidičky, aby sdílely svá, leckdy ne plně využitá, auta a pomohly tak dalším ženám, které to skutečně potřebují. Za každé takové auto přidá HoppyGo 1000 Kč na zapůjčení vozů pro znevýhodněné skupiny zdarma.

"Překvapilo nás, kolik stereotypů a genderismů rezonuje kolem témat spojených s ženskou mobilitou na našich sociálních sítích a v českém veřejném prostoru celkově. Proto jsme se rozhodli podrobněji prozkoumat aktuální situaci v této oblasti a dali si za cíl vše ideálně obrátit v celospolečensky prospěšnou iniciativu," popisuje Radka Jenka Šubířová, iniciátorka projektu z HoppyGo.

Poukázat na přetrvávající trendy a zároveň usnadnit automobilitu těmto skupinám chce právě projekt Ženy auta půjčují. Pozitivním příkladem je úspěšný příběh ambasadorky projektu Olgy Roučkové, první Češky, která se zúčastnila Rallye Dakar a je držitelkou Ceny Elišky Junkové.

"Automobilový sport stále je výrazně mužskou doménou. Pro mne jako ženu bylo velmi náročné prorazit. Musela jsem na sobě pracovat víc, intenzivněji a tvrději, nakonec se mi to povedlo a letos se připravuji na svůj čtvrtý Dakar," říká Roučková, která zosobňuje boj s vyvracením stereotypů o ženách za volantem.

Máte-li zájem o konkrétní data z průzkumů, obraťte se na kontakt uvedený níže.

Kontakt: Jakub Fajnor, Brainz Narrative, e-mail: jakub.fajnor@brainznarrative.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-automobilová-ženy-Brainz Narrative

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Média, společnost a životní styl
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.