Čínské národní muzeum hedvábí a UNESCO společně vydaly tematický sborník věnovaný kulturní výměně podél Hedvábné stezky, konkrétně textilu a oblečení

Dr. Feng Čao, čestný ředitel Čínského národního muzea hedvábí, a profesor Shahbaz Khan, ředitel kanceláře UNESCO v Pekingu, společně 8. července 2022 představili knihu s názvem Tematický sborník kulturní výměny podél Hedvábné stezky: textil a oblečení. Jedná se o společný počin UNESCO a Čínského národního muzea hedvábí.

První svazek tematické sbírky UNESCO o kulturní výměně podél Hedvábné stezky, jehož hlavními editory byli Prof. Marie-Louise Noschová, prezidentka Dánské královské akademie věd a literatury, a Dr. Feng Čao, plně odráží zásadní roli textilu a oděvů v lidské společnosti, zejména ve vývoji Hedvábné stezky.

Dvaadvacet kapitol knihy zahrnuje příspěvky více než třiceti renomovaných mezinárodních odborníků v oblasti textilu a odívání z patnácti zemí včetně Dánska, Ruska, Spojeného království, Spojených států, Kanady, Itálie, Jižní Koreje, Indie, Japonska, Egypta, Ghany a Číny. Autoři interpretují a vysvětlují vývoj textilních materiálů, technologií, vzorů, umění, kultury a funkce Hedvábné stezky z různých úhlů pohledu a věnují se i kulturní výměně.

Kniha poskytuje velký a ucelený přehled o roli, kterou textilie a tkaniny hrály v globálních dějinách, a pomáhá čtenářům pochopit dopady této rozsáhlé problematiky, která existuje již téměř čtyři tisíciletí. Zástupkyně generálního ředitele UNESCO pro sociální a humanitní vědy Gabriela Ramos řekla: "Doufám, že tento fascinující sborník bude cenným zdrojem informací pro odborníky i běžné čtenáře. Prohloubí znalosti o tomto důležitém tématu a přispěje k obecnějšímu cíli tematické sbírky, kterým je prohloubit naše společné porozumění této kulturní výměně a jejímu současnému odkazu."

Celosvětově uznávaný historik Peter Frankopan v předmluvě ke knize uvedl: "Dozvídáme se, jak vzory, barvy a móda podléhaly napodobování, vlivům a výměně a také proč, kdy a kde byly jednotlivé vzory a motivy přejímány a jak se vyvíjely v novém prostředí."

Photo - https://mma.prnewswire.com/media/1855769/dabcda8f6ac208eb0d09f2e407939a3.jpg

KONTAKT:

Miss Li, +86 571 87153732,

lijinfang@cnsilkmuseum.org

Klíčová slova Čína-obchod-textil-China National Silk Museum

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Zpracovatelský a výrobní průmysl
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.