Oběti komunistického režimu si připomeneme na pietním shromáždění

Oběti komunistického režimu si připomeneme na pietním shromáždění, které k uctění jejich památky pořádá 26. června 2022 v 10:00 Sdružení bývalých politických vězňů 1948-89 (SBPV) na Čestném pohřebišti popravených a umučených politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje, v areálu Ďáblického hřbitova v Praze 8.

Shromáždění se každoročně koná k uctění památky komunisty popravených a umučených politických vězňů 50. let, odpočívajících ve hromadných šachtách. Toto Čestné pohřebiště bylo prohlášeno národní kulturní památkou v roce 2017.

Je odpovědností demokratického státu, aby osudy všech politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje, jejichž ostatky leží nejenom v Ďáblicích, ale i v Motole a na dalších místech republiky, neupadly v zapomnění. Političtí vězni byli zbavováni své identity a následně tajně pohřbíváni tak, aby se s nimi ani rodiny nemohly rozloučit a nikdo neznal místo jejich posledního odpočinku.

Pietního shromáždění se zúčastní ústavní činitelé, představitelé státu, zastupitelských úřadů, církví, významné osobnosti české společnosti, političtí vězni a veřejnost. Projev přednesou:

· Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda Poslanecké sněmovny

· Jana Černochová (ODS), ministryně obrany ČR, za vládu ČR

· Jan Lipavský (Piráti), ministr zahraničních věcí ČR

· Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR

Kontakt: SBPV, e-mail: info@politicti-vezni.cz, Na Bělidle 34, 150 00 Praha 5, www.politicti-vezni.cz

Klíčová slova ČR-historie-pietní-komunismus-SBVP-Gesto Communications

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.