Účast společností holdingu CSG a automobilky TATRA TRUCKS na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 se nesla ve znamení světových novinek

Po čtyřleté přestávce se v Paříži ve dnech 13. – 17. června opět konal nejvýznamnější evropský veletrh obranné a bezpečnostní techniky Eurosatory. Své produkty tam vystavilo na 1800 výrobců z více než šesti desítek zemí, přičemž veletrh navštívilo přes 57 tisíc lidí. Mezi vystavovateli nechyběly ani společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS. Ta na veletrhu podepsala memorandum o porozumění s významným korejským průmyslovým holdingem Hanwha Defence.

Na právě skončeném veletrhu Eurosatory 2022 se odborníkům i veřejnosti představila řada novinek, některé měly dokonce světovou premiéru. Můžeme zmínit například nový tank KF51 Panther od společnosti Rheinmetall či novou podobu tanku EMBT od holdingu KNDS, dále pásový obrněnec Boxer od firmy KMW či nové lehké bojové vozidlo Merlin korporace GDELS. Hned tři novinky ve světové premiéře představily i firmy holdingu CSG a TATRA TRUCKS. Jejich společná expozice byla největším českým stánkem na tomto prestižním veletrhu a patřila k největším i ve srovnání se světovými producenty. „CZECHOSLOVAK GROUP považuje Eurosatory za klíčový veletrh pro představení našich produktů v Evropě. I proto máme největší expozici ze všech českých vystavovatelů,“ vysvětlil Michal Strnad, majitel holdingu CSG. Na stánku se prezentovaly společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, ELDIS, RETIA, MSM GROUP a EXCALIBUR INTERNATIONAL.

Největšímu zájmu se těšila nová kolová samohybná kanonová houfnice MORANA. Slavnostní představení a křest houfnice proběhly hned v pondělí dopoledne za účasti velvyslance ČR ve Francii Michela Fleischmanna, náměstka ministryně obrany Tomáše Kopečného a prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka. MORANA je dalším přírůstkem do portfolia moderních samohybných houfnic z produkce EXCALIBUR ARMY. „Je velmi dobře, že v České republice existují společnosti, které dokážou vyvíjet a vyrábět zbraňové systémy, které přispívají k bezpečnosti naší země i Evropy,“ řekl při příležitosti odhalení houfnice MORANA velvyslanec Michel Fleischmann.

Moderní dělostřelecký systém MORANA na podvozku Tatra Force 8x8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěným v pancéřované otočné věži. Jde o plně automatizovaný dělostřelecký systém, který je kompatibilní se standardy NATO. „Abychom na světovém trhu obranných technologií obstáli, musíme vyvíjet nová řešení pro bezpečnost Evropy a jejích partnerů. Proto přicházíme s produkty, jako je například houfnice MORANA,“ doplnil Michal Strnad. Nová houfnice má modulární řešení, přičemž nástavba se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových.

Druhou novinkou od EXCALIBUR ARMY byl taktický vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-30 postavený rovněž na podvozku Tatra Force 8x8. Automobil je osazen pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou obdobného typu jako u houfnice MORANA. TREVA-30 má k dispozici výkonné navijáky v podvozku a nový dvounavijákový jeřáb z české produkce o nosnosti 30 tun. K odsunu automobilů, obrněných kolových vozidel a jiné techniky využívá instalovanou hydraulickou vidlici v zádi vozidla. EXCALIBUR ARMY poprvé představila i lafetový systém Karancho určený pro těžký kulomet KPVT ráže 14,5 mm.

Také kopřivnická TATRA TRUCKS přivezla do Paříže novinku, která se představila ve světové premiéře. Šlo o vojenský těžký automobil Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou, kterou vyvinula partnerská společnost TATRA DEFENCE VEHICLE. Nová kabina poskytuje vysokou balistickou i protiminovou ochranu osádky dle standardů NATO a díky ní má TATRA TRUCKS nyní hned tři modelové řady automobilů (Force, Tactic a Phoenix), které může nabízet pro službu v ozbrojených silách. TATRA TRUCKS na letošním veletrhu Eurosatory také navázala nový partnerský vztah s jednou z předních korejských firem působících v oblasti obranných technologií, s firmou Hanwha Defence. Zástupci TATRA TRUCKS a Hanwha Defence na stánku CSG podepsali memorandum o porozumění týkající se spolupráce na konkrétních projektech vojenských systémů využívajících podvozky Tatra.

Společnost ELDIS na veletrhu Eurostary vystavila modely svých stěžejních produktů v oblasti letištních radarů – primární přehledový radar RL-2000, monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1 a komerčně úspěšný přesný přibližovací radar PAR-E. Firma RETIA se prezentovala maketou víceúčelového 3D radaru ReGuard pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou. Ten je vhodný například k ochraně bodových cílů nebo důležité infrastruktury, uplatní se dobře také v antidronových systémech. RETIA také představila unikátní lehký přenosný radar ReTwis 5 pro detekci a sledování živých osob i zvířat za nekovovými překážkami.

Společnosti patřící do MSM GROUP (slovenská větev holdingu CSG) vystavovaly různé typy velkorážové munice. Šlo o dělostřeleckou munici ráže 155 mm vyráběnou společností ZVS, včetně cvičných variant, a dále komponenty pro různou dělostřeleckou munici. Vedle toho společnost Fábrica de Municiones de Granada (FMG) patřící rovněž do MSM GROUP vystavovala dělostřeleckou munici ráže 105 mm a 106 mm nebo také tankovou munici ráže 120 mm a 105 mm, které splňují všechny standardy NATO.

Své zástupce na letošní ročník Eurosatory vyslala i společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL, která působí jako exportní agentura zastupující firmy holdingu CSG na mezinárodním trhu. Firma potenciálním partnerům a zákazníkům představila své služby a projekty, ve spolupráci s firmou RETIA pak prezentovala systém protivzdušné obrany MRAD.

O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-Francie-armáda-průmysl-automoto-zbraně-veletrhy-Czechoslovak Group-Tatra Trucks-PP Partners Prague

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Politika, veřejná správa a soudy
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.