Naftogaz a Symbio Infrastructure se dohodly na dodávkách nízkouhlíkového kanadského LNG a zeleného vodíku na Ukrajinu

Ukrajinská státní akciová společnost Naftogaz Ukrajina uzavřela dohodu s kanadským energetickým developerem Symbio Infrastructure („Symbio") o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG) a zeleného kapalného vodíku (LH2) z kanadského Québecu.

„Tato dohoda je významným milníkem na cestě Ukrajiny k přechodu na diverzifikované dodávky energií z celého světa, kterou jsme zahájili na konci roku 2014 zastavením přímých dodávek ruského zemního plynu. Od té doby jsme naši energetickou nezávislost posílili převzetím aktivní role na evropském trhu s energiemi. Věříme, že příležitosti pro získávání spolehlivých, odpovědně vyráběných dlouhodobých dodávek energií od spojenců, jako je Kanada - a ze zařízení společnosti Symbio -, do roku 2027 jsou pro naši energetickou bezpečnost, transformaci a budoucí hospodářskou prosperitu zásadní," uvedl generální ředitel společnosti Naftogaz Ukrajina Jurij Vitrenko.

Zakladatel a předseda představenstva společnosti Symbio Infrastructure Jim Illich dodává: „Energie z inovativní bezuhlíkové infrastruktury společnosti Symbio poháněné vodní energií poskytne Ukrajině konkurenceschopný zdroj energie a výrazně sníží globální emise skleníkových plynů nahrazením zdrojů energie s vyššími emisemi používanými v Evropě, jako je uhlí, těžký topný olej a uhlíkově náročnější zdroje zemního plynu a zkapalněného zemního plynu."

Obě strany podepsaly memorandum o porozumění 5. června ve Washingtonu. Cílem je zajistit dodávky LNG a LH2 do dovozního terminálu v dohodnuté tranzitní zemi v rámci Evropy. Společnost Symbio bude do Evropy dodávat LNG s nejnižšími emisemi oxidu uhličitého na světě díky přísným kanadským regulačním normám pro těžbu zemního plynu a inovativním zařízením napájeným obnovitelnou vodní energií.

Toto memorandum o porozumění dokazuje deklarované ambice kanadské vlády, která veřejně potvrdila svůj značný zájem pomoci Evropě v řešení energetické krize a diverzifikaci dodávek LNG urychleným zajištěním příslušných povolení k vývozu zemního plynu z východní Kanady do Evropy prostřednictvím zařízení na export nízkouhlíkového LNG s možností budoucího rozšíření o vývoz vodíku.

Naftogaz je největší ukrajinskou státní společností, která se zabývá kompletním cyklem průzkumu a využívání ložisek, těžbou a průzkumnými vrty, skladováním ropy a plynu a dále zpracováním a distribucí ropných produktů, zemního plynu a zkapalněného plynu spotřebitelům. Vedena odpovědností vůči budoucím generacím si společnost Naftogaz zvolila za jeden ze svých strategických cílů vybudovat „zelená" energetická aktiva, která umožní energetickou transformaci Naftogazu a dekarbonizaci ukrajinské ekonomiky.

Společnost Symbio buduje v kanadském Québecu prostřednictvím své dceřiné společnosti GNL Québec zařízení Énergie Saguenay. To bude prvním rozsáhlým zařízením na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) s nulovými emisemi oxidu uhličitého na světě. Toto revoluční zařízení bude zkapalňovat a vyvážet do Evropy 10,5 milionu tun neboli 15 miliard metrů krychlových čistého LNG ročně (tj. zhruba 17 % roční spotřeby plynu v Německu nebo přibližně polovinu spotřeby Ukrajiny) za konkurenceschopné ceny díky krátké přepravní vzdálenosti do Evropy a nákladové efektivitě zajišťované chladným kanadským klimatem.

Společnost Symbio pomůže diverzifikovat dodávky energie do Evropy a přispěje k energetické transformaci v Evropě tím, že vybuduje nadčasovou energetickou infrastrukturu s nulovými emisemi uhlíku, která bude vyrábět LNG a stane se jedním z největších světových vývozců ekologického kapalného vodíku. S ohledem na probíhající procesy zajišťování povolení je zahájení provozu projektů společnosti Symbio naplánováno na rok 2027.

Kontakt pro média: Národní akciová společnost „Naftogaz Ukrajiny": Svitlana Vlasova, vlasovass@naftogaz.com, +380 95 275 18 65; Symbio Infrastructure: Severní Amerika: GNL Québec inc.: Louis-Martin Leclerc, media@gnlquebec.com, +1 418 693 2425 Europe: FGS Global, Reinhard Hönighaus, reinhard.hoenighaus@fgsglobal.com, +49 30 59 00 46 9356

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1837479/Symbio_Infrastructure_Naftogaz_and_Symbio_Infrastructure_agree_o.jpg

Klíčová slova Ukrajina-Kanada-plyn-obchod-firmy-Symbio Infrastructure

Oblast
země bývalého SSSR bez Pobaltí (sp)

Kategorie
Obchod, marketing
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.