Poezie, svědectví, reflexe - návštěva D. Stroceva v ČR

Dmitrij Strocev, autor několika básnických knih, rusky píšící básník a představitel běloruského undergroundu Foto: Petr Horčička

Dmitrij Strocev, autor několika básnických knih, rusky píšící básník a představitel běloruského undergroundu Foto: Petr Horčička

Na pozvání Nadačního fondu Arnošta Lustiga přijede do ČR autor několika básnických knih, rusky píšící básník a představitel běloruského undergroundu Dmitrij Strocev, kterého doprovodí jeho žena Anyia, módní návrhářka.

Projekt chce v souladu s vizí nadačního fondu inspirovat a vzdělávat mládež i veřejnost s cílem posílení humanistických hodnot prostřednictvím umění. Vzniká v partnerství s Knihovnou Václava Havla, s brněnským Centrem experimentálního divadla a jeho Ambasádou nezávislé běloruské kultury, Divadlem Husa na provázku, Pamětí národa a dalšími institucemi, například s českým PEN klubem. Umělecky zaměřený program Dmitrije Stroceva, který je pro běloruský režim na „černém seznamu autorů“ a za své postoje po prezidentských volbách v srpnu 2020 byl zatčen, může zároveň přinést autentické svědectví o situaci v Bělorusku i Ruské federaci.

Původní myšlenkou bylo zapojit tohoto autora do mezinárodní literární soutěže Mladí HUMAN-isté, avšak Strocev je natolik významnou osobností, že přesahuje literární pole i hranice Běloruska. Nad návštěvou přijalo záštitu hlavní město Praha, kterou udělila Mariana Čapková, členka zastupitelstva, záštitu udělila i primátorka Brna Markéta Vaňková. Básník se během turné setká s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem.

Přehled akcí:

10. června

19:00 lyrický večer „Otec a syn“ v Divadle Bez zábradlí v Praze

13. června

10:00 debata se studenty ve Studiu Provázek v Brně (festival Provázek Open), uvedení knihy „Bělorusko žije! Bělorusko bojuje!“ (vydala Paměť národa)

14. června

19:00 lyrický večer „Otec a syn“ v Divadle Husa na provázku v Brně (festival Provázek Open)

16. června

19:00 veřejná debata v Malém sále Městské knihovny v Praze, uvedení knihy „Bělorusko žije! Bělorusko bojuje!“

17. června

12:00 workshop v Knihovně Václava Havla na téma tvůrčího psaní s vítězi soutěže Mladí HUMAN-isté

17:00 v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského předání cen a projev k vítězům soutěže Mladí HUMAN-isté

Kontakt:

www.lustigfoundation.cz

petra.kinzlova@lustigfoundation.cz

Klíčová slova ČR-Bělorusko-literatura-opozice-Strocev-Nadační fond Arnošta Lustiga

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.