Sociální sítě jsou dead..... některé

Na některých jste před pár lety trávili hodiny času týdně. O některých jste možná nikdy neslyšeli. Přehled sociálních sítí, které jsou mrtvé, nebo na ně sedá prach, dali dohromady Tomáš Nehasil, social media specialist z agentury Taste, a konzultant v oblasti online marketingu Filip Reinöhl:

Google si googlil, co bude největší plus

Google se snažil proniknout na pole sociálních sítí vícekrát. Labužníci si možná ještě pamatují Google Wave, což byl takový hybrid mezi Facebookem, mailem a Google dokumenty. Zní to divně, a divné to taky bylo, nikdo to nepoužíval a tak jej pro nezájem Google po roce zrušil. Pak tady byla ještě sociální síť Orkut, kterou si celkem oblíbili uživatelé z Brazílie, Turecka, Indie a Pákistánu. U nás ji nepoužíval prakticky nikdo a Google ji uzavřel roku 2014.

S G+ už to bylo vážnější. Google evidentně potřeboval na poli sociálních sítí úspěch a nahnat čísla aktivních uživatelů. A tak různě začal „integrovat“ další služby jako Gmail, YouTube, či Picasa (galerie fotek) pod Google+. Co to znamenalo? Pokud jste si třeba založili nový Gmail, prakticky automaticky jste měli i účet na Google+. Ani nábor černých duší ale nakonec nepomohl a malá aktivita uživatelů vedla 2. dubna 2019 k ukončení provozu.

Než přišel Facebook, měli jsme svůj vesmír

MySpace byl takovým trochu předchůdcem Facebooku, kombinující sociální síť a hudební styl. Začátkem milénia šlo o velmi úspěšný projekt, především v USA. V roce 2005 byl koupen News Corporation Ruperta Murdocha za tehdy celkem vysokou částku 580 milionů dolarů. O 2 roky později dosáhl valuace dokonce neuvěřitelných 12 miliard dolarů. Brzy však přišel pád. Mohutný nástup Facebooku po celém světě na přelomu let 2008/2009 tuhle stránku prakticky pohřbil. News Corporation se tak MySpace ještě rádi zbavili za pouhých 35 milionů dolarů. Služba sice pořád funguje dál, ale velkou budoucnost nemá.

Čekuj FourSquare

S prudkým rozvojem mobilních technologií kolem roku 2010 stalo populární „checkování“ v restauracích, hospodách, klubech… pomocí aplikace FourSquare. Některé podniky v zahraničí dokonce nabízely slevy nebo speciální akce pro „mayors“, tedy lidi s nejvíce check-iny ve svém podniku. Aplikace zároveň fungovala jako rychlé hodnocení těchto podniků a její popularita tak byla pochopitelná. Co už nebylo pochopitelné, byl nápad vývojářů rozdělit v roce 2014 aplikaci do dvou. Hodnocení zůstalo ve Foursquare, check-iny se přesunuly do nového Swarm. To znamenalo znechucení uživatelů a rychlou smrt. Foursquare pak hledalo cesty, co dál s aplikací ale potácelo se od jednoho špatného nápadu k druhému a momentálně čeká na definitivní pohřbení.

Lidéčko, český Facebook

Ano, měli jsme i ryze českou sociální síť Lidé.cz. Ta vycházela ze starších chatovacích služeb a stál za ní portál Seznam.cz. V dobách největší slávy měla přes milion uživatelů. Před deseti lety se zprvu mohlo zdát, že ani nástup Facebooku nebude pro část uživatelů takovým lákadlem a konzervativnější lidé zůstanou na ryze české sociální síti. Napomohlo i s další oblíbenou platformou Seznamu Spoluzaci.cz. Nepovedené redesigny a omezení některých funkcí spolu s pomalým přelivem na Facebook nakonec ale zabily i tuhle českou sociální síť a na konci roku 2020 byla definitivně uzavřena.

Clubhouse

Sociální síť, která v lednu 2021 pobláznila hlavně celý český marketingový a business rybníček. Síť, která svou výjimečností lákala kde koho. V jedné místnosti jste se mohli „potkat“ se svými vzory. Probrat s nimi aktuální témata, zeptat se na to co vás vždycky zajímalo, anebo řešit každodenní starosti. Lidé trávili klidně 16 hodin denně, jen aby jim někde neutekla nějaká zajímavá debata.

Proč se této platformě nepovedlo přetavit raketový start k zářné budoucnosti?

Důvodů je několik. V lednu 2021 jsme pořád byli v lockdownu. Lidem tedy chyběl nějaký mezilidský kontakt a ten si vynahrazovali právě tady. Exkluzivita přístupu byla skvělým lákadlem postupně se ale tento pocit exkluzivity vytrácel. Se svými formami Clubhousu začali přicházet i velcí hráči jako Twitter a Facebook a v neposlední řadě se lidé přehltili. Už nebylo možné narazit na tak zajímavá speakery, a proto se tento odliv postupně zvedal až do dnešního stavu.

Nějaké české místnosti stále existují. Z desítek se ale staly jednotky. Takže pokud si tam to své najdete, tak je Clubhouse stále skvělá platforma, ale pravděpodobnější je, že to tam už nenajdete.

Klíčová slova ČR-internet-komunikace-Communication Lab-firmy

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.