"České hotelnictví padnout nenecháme. Máme plán, mohutně investujeme," říkají hoteliéři

Praha se po ekonomické krizi jen obtížně dostává zpět na Evropskou úroveň

Krize cestovního ruchu, způsobená pandemií koronaviru, kdy obsazenost hotelů klesla pod 25 %, a následnou válkou na Ukrajině, postihla v Česku nejvíce pražský region. V prvním čtvrtletí 2022 sice došlo k oživení, přesto se výsledky Prahy drží pod průměrem ostatních středoevropských měst.

V 1. čtvrtletí 2022 dosáhla obsazenost téměř 30 % (29,7 %), průměrné ceny za pokoj a noc se pohybovaly kolem 1.500 Kč. V porovnání s městy ve střední Evropě se Praha v návštěvnosti propadla za Varšavu, Berlín, Vídeň, a dokonce i za Budapešť a Bratislavu.

“K oživení došlo ve 2. čtvrtletí 2022, ale dražší 4 a 5hvězdičkové hotely na své hosty stále čekají. Chybí především movití klienti z Asie a Ameriky. Hotely navíc trápí růst cen energií a zdražování potravin. Na kvalitě služeb se podepisuje také absence kvalifikovaných zaměstnanců, např. kuchařů nebo číšníků. Mnohé hotely to řeší dramatickou úsporou nákladů. Šetření na servisu ale host vnímá negativně,” uvedl Petr Chábera, zástupce České hotelové asociace.

„České hotelnictví padnout nenecháme, mohutně investujeme,“ říká šéf největší pražské hotelové sítě Czech Inn Hotels, Jaroslav Svoboda.

CZECH INN HOTELS, největší ubytovatel v Praze, řeší aktuální situaci opačně a investuje do vybavení, a především do lidských zdrojů. “Je to pro nás obrovská výzva. Držíme zásadu, že hotel musí mít především prvotřídní služby – servis, restaurace, wellness. Hospodaření takových hotelů je podstatně lepší. Navíc expandujeme do Evropy! Vyjednáváme převzetí hotelů ve Vídni nebo v Budapešti,” uvádí Jaroslav Svoboda, zakladatel a jednatel firmy.

Ve 2. čtvrtletí se v Praze výsledky zlepšují, otevřela se i zařízení, která byla 2 roky uzavřena, nebo nabízela dlouhodobé pronájmy, či ubytování uprchlíkům. V květnu 2022 obsazenost dosahuje 70 %. I přesto, že turismus v Praze ožívá v porovnání s destinacemi v západní Evropě se zpožděním, mnozí hosté jsou stále vůči střední a východní Evropě ostražití z důvodu pokračující války na Ukrajině.

"Investice do kvality se vyplácí. Během května jsme se dostali na tržby srovnatelné s rokem 2019. Ubytovali jsme dokonce našeho 15miliontého zákazníka – rodinu z Moravy, která přijela do Prahy na víkend. Také červen a letní měsíce vypadají velmi nadějně. Více než polovina hostů stále rezervuje na poslední chvíli, přesto máme již zaknihovanou asi již třetinu rezervací v červnu, a i další měsíce se rychle zaplňují," doplňuje Jaroslav Svoboda.

Česká hotelová asociace předpokládá, že se Praha v létě 2022 přiblíží 70% obsazenosti a předcovidovým cenám. Hotely budou přesto levnější než hotely v sousedních evropských regionech. Pro Čechy proto zůstává Praha velmi lákavá. Málo turistů, nízké ceny (nejen hotelů, ale i restaurací a dalších služeb). Zásadní bude ale zvyšující se kvalita.

ČESKÁ HOTELOVÁ ASOCIACE

● sdružení profesionálních společností podnikajících v cestovním ruchu, hotelnictví a gastronomii v ČR.

● úzce spolupracuje s manažerskou firmou CZECH INN HOTELS a franšízingovou skupinou CZECH LEADING HOTELS

● definuje nové kategorie i způsob řízení moderního podniku a jeho aktivní rozvoj. Stanovuje inovativní způsob prodeje služeb a vytváření produktů. Svým členům je schopná maximalizovat zisky a nabídnout efektivní synergii v sektoru HORECA.

● uděluje oficiální klasifikaci – certifikaci hotelů v České republice

● více informací na www.hotelasociace.cz

CZECH INN HOTELS

● hotelová společnost CZECH INN HOTELS vznikla v roce 2003 a je největším ubytovatelem v Praze. Provozuje 26 hotelů (2.600 pokojů, 7.000 lůžek) a 8 restaurací.

● v roce 2018 a 2019 společnost ubytovala každý rok více než 1 milion hostů.

● v červnu 2022 společnost ubytovala svého 15-ti miliontého hosta v Praze

● v říjnu 2020 spustila společnost CZECH INN HOTELS provoz prvního "Covid hotelu" LEGEROVA 9 v České republice. Od února 2021 hotel Karanténa.

● v únoru 2021 společnost nabídla své kapacity (2.000 lůžek) přetíženým nemocnicím. V dubnu 2021 darovala zdravotníkům 2.000.000 Kč v podobě 1.200 ks dárkových poukazů na ubytování v Praze a v Brně.

● dceřiné společnosti CZECHOTEL, CZECH LEADING HOTELS a PRAGUE LEADING HOTELS společně s ČESKOU HOTELOVOU ASOCIACÍ pomáhají tuzemským hotelům zachránit jejich podnikání a provozovat hotely v zisku (projekt NEPRODÁVEJTE SVŮJ HOTEL – POMŮŽEME VÁM).

● více informací na www.czechinn.cz

Kontakt pro novináře:

Petr Chábera, Česká hotelová asociace, petr.chabera@czechinn.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-hotely-turistika-služby-firmy-Czech Inn Hotels

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.