Nakladatelství LEDA vydalo soubor esejů nedávno zesnulého anglického filosofa a publicisty Rogera Scrutona

Soubor esejů KACÍŘOVA ZPOVĚĎ vydává LEDA jako součást své edice AGORA. Knihu přeložil Alexander Tomský a předmluvu napsal významný anglický publicista Douglas Murray.

Eseje se v tomto výboru zabývají naléhavými současnými náměty, jako jsou ochrana přírody, urbanismus, národní stát, eutanazie, virtuální realita i obrana před islámem. Všímají si hlubinné lidské touhy po přesahu života jedince, těch vybočujících okamžiků, v nichž „jako bychom na špatně osvětleném schodišti nečekaně narazili na okénko do jiného, jasnějšího světa, do něhož sice patříme, ale nemůžeme tam vstoupit“.

Brilantní filosof a publicista Roger V. Scruton byl za svůj spor s ideologií progresivismu svého času vyštván z univerzity. Své myšlenky se pak snažil uplatnit v britské konzervativní straně, ovšem neúspěšně, neboť konzervativci podezírají politickou filosofii z doktrinářství. Jeho dílo se vyznačuje nejen přesným vystižením toho, co je nutné odmítnout, ale také stejně důrazným doporučením, co je naopak třeba uchovat a s láskou dále rozvíjet.

Roger Vernon Scruton (1944–2020), absolvent Univerzity v Cambridge a profesor estetiky na Birkbeck College v Londýně, se stal během padesáti let svého působení zřejmě nejvýznačnějším konzervativním světovým myslitelem. Ve své filosofii se Scruton pokouší definovat zásady západní civilizace a v jejich světle kriticky nahlížet současné deformace v otázkách lidské přirozenosti, etiky, estetiky a politiky.

Nositel Nobely ceny za literaturu Mario Vargas Llosa napsal o Scrutonovi v nekrologu: „Byl to nejvzdělanější člověk, jakého jsem kdy potkal. Mluvil spatra o filosofii, hudbě, literatuře, Bibli, starém Řecku a mnoha dalších věcech lépe než kterýkoliv specializovaný odborník. … Zanechal po sobě strašlivé prázdno, a byl to také nejlaskavější člověk, jakého jsem znal.“

Kontakt:

Dagmar Červenková

nakladatelství LEDA

e-mail: dagmar.cervenkova@leda.cz

Klíčová slova ČR-literatura-firmy-LEDA

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.