Risen Energy uvádí na trh nové BIPV a HJT panely s mimořádně nízkou uhlíkovou stopou

Společnost Risen Energy Co., Ltd., přední čínský výrobce solárních modulů, představila na právě ukončené tiskové konferenci v Ning-chaj v provincii Če-ťiang nejnovější řadu integrovaných fotovoltaických panelů (building-integrated photovoltaics, BIPV) včetně modelů Super Top a Super Tile spolu s nejnovějším heteropřechodovým (heterojunction technology, HJT) panelem Hyper-ion. Celá řada se může pochlubit ještě nižší uhlíkovou stopou a vyšším výkonem při výrobě energie, což značně rozšiřuje možnosti vývoje a využití BIPV a HJT panelů.

BIPV panely z řady Super jsou jednička pro „zelené" střechy

V souvislosti s plány čínské vlády ohledně dosažení vrcholu uhlíkových emisí a uhlíkové neutrality se všechna průmyslová odvětví v Číně připojují ke snahám o omezení uhlíkové stopy. V roce 2021 vláda zavedla soubor politik snižování emisí uhlíku pro stavebnictví, které mají za cíl podpořit výstavbu ekologičtějších, nízkouhlíkových budov a interiérů a připravit sektor na éru uhlíkového vrcholu a následné uhlíkové neutrality. V reakci na tyto politiky uvedla společnost Risen Energy jako lídr a průkopník v oblasti fotovoltaiky na trh dva klíčové produkty: panel Super Top, určený na střechy průmyslových a komerčních budov, a Super Tile pro střechy obytných budov. Tyto dva produkty vítězí na všech frontách: přispívají k vybavení Číny zeleným, ekologicky zodpovědným bytovým fondem, jsou bezpečné, spolehlivé, ekonomické, všestranně využitelné, nabízejí snadnou instalaci a působí esteticky.

Jedinečnou vlastností panelu Super Top je nová metoda montáže ocelové základny a fotovoltaického modulu, díky níž moduly splývají s barvami, které se obvykle používají v ocelářském průmyslu, a lze je kompletně osadit již během stavby (namísto instalace na hotovou střechu). Vyniká také novými bezrámovými moduly se sklem na obou stranách a 210 mm solárními destičkami (wafery). Oboustranné provedení 210+ zajišťuje vysokou kapacitu výroby energie, bezrámečkový okraj zabraňuje zachytávání prachu na horní straně jednotky a 210+HJT články přináší 7% nárůst výroby energie. Modul má výkon 740 W, je vybaven 360stupňovou vertikální aretací, je vodotěsný a nevykazuje žádné stínicí ztráty, což zvyšuje zisk generovaného výkonu o dalších 1,5 %.

Co se týče estetiky designu, ocelová konstrukce panelu Super Top se dodává se zinko-aluminio-hořčíkovou povrchovou úpravou nebo barevným nátěrem ve výběru odstínů, který uspokojí každého koncového uživatele. Jeho rychlou a jednoduchou instalaci zvládne jedna osoba, nároky na obsluhu a údržba po instalaci jsou minimalizovány. Korozivzdorná a ohnivzdorná konstrukce panelu s vynikající odolností proti větru umožňuje méně časté kontroly údržby a slibuje bezpečné, bezstarostné používání.

Panel Super Tile o rozměrech 1817 x 420 mm se dodává v mnoha barvách a tvarech, které perfektně odpovídají různým střešním systémům užívaným v domácnostech. Tento modul má maximální výkon 120 W a konstrukci bránící shromažďování prachu, která zvyšuje účinnost výroby energie o 5 %. Stejně jako u panelu Super Top je instalace snadná a rychlá a zvládne ji jedna osoba, což umožňuje 30% úsporu stavebních nákladů.

Modul Super Tile se vyrábí ve dvou formátech – vícevrstvém a dlaždicovém – pro uspokojení rozmanitých potřeb koncových uživatelů. Pořizovací cena je v zásadě stejná, jako náklady na domácí rozvodný systém a stejnou výměru střešní krytiny. Přestože se cena nízkouhlíkového panelu Super Tile oproti starším modelům prakticky nezměnila, jeho vlastnosti mnohem lépe odpovídají současné poptávce.

Hyper-ion zvyšuje ekologickou hodnotu HJT produktů

Rozšíření HJT technologie stála až dosud v cestě obtížně řešitelná otázka kontroly nákladů. Nyní však společnost Risen Energy uvádí po mnoha úpravách na trh výrobek založený na nejmodernějších technologiích v oblasti fyziky polovodičů, polovodičových svazků, základních materiálů a konstrukce zařízení, na který může být skutečně hrdá. Nový model Hyper-ion využívá 210mm HJT půlených článků se 120 mikronovou vrstvou a mikrokrystalickou technologii, čímž dosahuje mimořádné účinnosti – přes 25,2 %. Podle výpočtů pro 100MW projekt v provincii Hainan dokáže dlouhodobá výroba energie pomocí HJT snížit sdruženou cenu energie (Levelised Cost Of Electricity, LCOE) o více než 10 %; při porovnání jak jednorázových investičních nákladů, tak průběžných režijních nákladů spojených s tradičními technologiemi by mohl být rozdíl ještě vyšší.

Nová jednotka využívá pokroky v pasivační technologii, otevřené efektivní napětí nad 750 mV a ultratenké destičky, které se oproti panelům typu TOPCon a PERC ještě výrazně ztenčily; navíc je vybavena tenkými HJT články s hodnotou uhlíku téměř o 30 % nižší než u PERC. Díky rámu z vysokopevnostní legované oceli se uhlíková stopa článku Hyper-ion snižuje z více než 570 na kw na méně než 400, a to bez použití speciálních křemíkových materiálů. Pokud by se uplatnily také speciální křemíkové materiály, skóre uhlíkové stopy může být stlačeno až na téměř 300. V oblasti mimořádně nízkouhlíkových technologií jde o skutečně obdivuhodná čísla.

HJT moduly společnosti Risen Energy dosahují pětinásobku normy požadované zkušebními specifikacemi IEC, přičemž skóre uhlíkové stopy certifikované třetí stranou činí méně než 400. Při uplatnění přístupu založeného na uhlíkové stopě může potenciální prémie za využití technologie Hyper-ion dosáhnout (na základě současné ceny evropských emisních povolenek ve výši přibližně 80 eur za tunu) 0,01 jüanu za watt.

Společnost Risen Energy se chystá dále zaměřit především na výzkum nízkouhlíkových sériových výrobků, včetně dalšího výzkumu a vývoje technologií BIPV, ocelových rámů a HJT, s cílem uvést na trh více nízkouhlíkových výrobků, pokračovat v budování sektoru nízkouhlíkové fotovoltaiky, podporovat ekologický a udržitelný rozvoj a urychlit přechod do bezuhlíkové éry.

KONTAKT: Tina Feng, +86-57459953077

Klíčová slova Čína-energie-ekologie-firmy-Risen Energy Co., Ltd

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.