LVHF 2022 přiblíží hudební historii Moravských Charvátů

Zámeček Pohansko (Foto: Jiří Palc)

Zámeček Pohansko (Foto: Jiří Palc)

Osm koncertů klasické hudby a k tomu dvoudenní přehlídka hudby dechové. Lednicko-valtický hudební festival (zkráceně LVHF) svým letošním 7. ročníkem zaměří pozornost na hudbu chorvatské menšiny, jež na území jižní Moravy přišla na pozvání rodu Lichtenštejnů. Od 24. září do 8. října 2022 představí festival tvorbu balkánských skladatelů, 26. a 27. srpna pak balkánskou dechovku pod otevřeným nebem v obcích s hlubokou chorvatskou minulostí.

"Letošní dramaturgie se váže k návratu k sobě samému, k vlastní historii kohokoliv z nás. Mám část krve tzv. moravských Charvátů, prababička z matčiny strany totiž pocházela z chorvatského rodu Mauričů,“ vysvětluje ředitel a zakladatel festivalu Jiří Partyka. Loni pořadatelé zorganizovali největší evropskou přehlídku tvorby italského skladatele Antonia Vivaldiho za posledních padesát let. 7. ročník festivalu, LVHF 2022 nabídne posluchačům skladby autorů a interprety ze zemí bývalého Jugoslávského království. "Jednotlivé koncerty budou spojené skladbami Dory Pejačević, chorvatské skladatelky z přelomu 19. a 20. století propojené s naší zemí přátelskými vztahy s mecenáškou umění Sidonií Nádhernou a literáty jako Karl Kraus či Rainer Maria Rilke,“ říká Partyka. Hudebníci zahrají kromě skladeb Pejačević také například díla J. Brahmse, F. Mendelssohna-Bartholdyho, F. Poulenca, F. Chopina nebo L. van Beethovena.

Návštěvníci budou mít vesměs poprvé možnost slyšet u nás skutečné hvězdy nejen z Chorvatska, ale i ze Srbska či Slovinska: světově proslulého basbarytonistu Davida Bizice, sopranistky Niku Gorič či Josipu Bainac, ale také violoncellistu Vida Veljaka a mnoho dalších včetně souboru Ensemble Illyrica. Jak s nimi, tak samostatně vystoupí špičkoví interpreti, jako je náš koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, houslista a koncertní mistr Vídeňského symfonického orchestru Dalibor Karvay, chorvatský houslista a člen Vídeňské filharmonie Luka Ljubas nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane. Festival zarámují dva symfonické večery – zahajovacího se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a závěr obstará Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće.

Jednotlivé koncerty jsou zasazeny do architektonických skvostů Lednicko-valtického areálu. Posluchači proto zavítají na zámek v Lednici, ve Valticích a v Mikulově, do Dianina chrámu Rendez-vous nebo třeba do lednického kostela sv. Jakuba Staršího. „Velmi děkuji vedení města Břeclav, že nám umožnilo konání koncertu na empírovém zámečku Pohansko. Svým klavírním uměním rozezní jeho zdi přední chorvatský klavírista Aljoša Jurinić,“ doplňuje nadšeně Partyka.

Novinkou letošního ročníku je i tzv. Jugoprolog, tedy dvoudenní přehlídka balkánské dechové hudby. Organizátoři ji uskuteční tam, kde moravští Charváti žili, a to v Charvátské Nové Vsi a v Hlohovci. „Jsem rád, že návštěvníci těchto koncertů poznají dechovou hudbu i v jiné podobě, než ji známe nyní ze zdejších slavností a hodů. Je zajímavé, že na historických snímcích, pokud jsou vůbec k dispozici, jsou Charváti vždy vyobrazeni s trubkou a křídlovkou, tedy s čistě žesťovými nástroji. Balkánská muzika je jiná, více živelná,“ zve Partyka.

Prodej lístků na jednotlivé koncerty je spuštěn od 22. 3. online na www.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz.

Partneři festivalu

Festival je realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a měst Lednice, Valtice a Břeclav.

Generálním partnerem festivalu se pošesté stala společnost ZFP akademie, a. s. Hlavními partnery koncertů jsou společnosti Stavební firma PLUS s. r. o., ALBAForm Inc., Alca Plast, s. r. o., MND, a. s. a Domoplan, a. s.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize a Deník.

Festival se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha. Záštity k účinkování interpretů z Balkánu udělili velvyslanci Chorvatska, Slovinska, Srbské republiky a Bosny-Hercegoviny v České republice, H.E. Ljiljany Pancirov, H.E. Tanja Strniša, J.E. p. Berislava Vekiće a H.E. Martiny Mlinarević.

Kompletní partnerská struktura Lednicko-valtického hudebního festivalu je k dispozici na www.lvhf.cz/partneri.

Informační weby festivalu

www.lvhf.cz (oficiální stránky festivalu) www.facebook.com/LVHF.cz

www.youtube.com/LVHFcz

Tiskový servis LVHF2022

(TZ, fotografie, grafika, logo festivalu ke stažení) (Předem děkujeme za uvádění kreditů.) https://drive.google.com/drive/folders/1PWYkZKmSmRyY7qUytfkR5sT_zOmrI8WP?usp=sharing

Kontakt:

Tomáš Foltán

+420 720 547 633

tomas@lvhf.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-hudba-festival-LVHF

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.