Pojištění nestačí krýt rostoucí ceny nemovitostí

Nečekaný dopad rychlého růstu cen nemovitostí – velká část majitelů zapomněla "dorovnat" pojištění

Zákazníci pojišťoven zapomínají, že cena jejich domu či bytu v posledních letech rychle rostla. Od roku 2012 se ceny nemovitostí obvykle víc než zdvojnásobily. Pojistky se však neměnily. V případě potíží, které nejsou vůbec výjimečné, tak nekryjí aktuální hodnotu majetku.

V posledních několika dnech trápil Česko velmi silný vítr. Podle dlouhodobých statistik pojistných událostí v důsledku vichřic se drtivá většina škod týká právě nemovitostí. "V případě vichřic jde obvykle o tisíce pojistných událostí. Majitelé nemovitostí se dostávají do složité situace, kterou často zbytečně prohlubuje podpojištění majetku. Vzhledem k dramaticky rychlému růstu cen domů a bytů se podpojištění týká i smluv starých pouhé tři roky," vysvětluje Jakub Kolda, pojistný expert společnosti Klik.cz.

Klasickým příkladem je zničená střecha. Pokud je nemovitost pojištěna na půlku své současné hodnoty, pojišťovna logicky vyplatí jen část pojistného plnění. "Lidé jsou často nepříjemně překvapení. Pamatují si, že mají majetek zabezpečen, ale už zapomínají, že jeho hodnota v čase roste. Pojistné si ovšem nedorovnávají. Přitom to nemusí vždycky znamenat zvýšení pojistky. Dorovnání lze spojit s analýzou všech dostupných možností na trhu," upozorňuje Jakub Kolda.

Jsme stále v období nejdelšího růstu cen nemovitostí – ceny rostou od roku 2012 a podle statistik řada nemovitostí své hodnoty minimálně zdvojnásobila. Ovšem prakticky totéž platí i pro pojištění domácnosti. Lidé svá obydlí zvelebují, kupují si dražší věci, provádějí stavební práce, které jsou čím dál nákladnější.

"U starších smluv se opravdu běžně setkáváme i se situací, kdy pojistné kryje míň než polovinu hodnoty nemovitosti či domácnosti," dodává Jakub Kolda, expert na pojištění ze společnosti Klik.cz.

Jak se tedy vyhnout problémům a pojištění mít odpovídající ceně nemovitosti:

1. Pokud máte starší pojistné smlouvy, obvykle už tři a víc let, vyplatí se kontaktovat specialisty a domluvit si aktualizaci.

2. Pokud nevíte, na koho se obrátit, volejte nebo pište zdarma společnosti Klik.cz (linka zdarma: 810 200 211, info@klikpojisteni.cz).

3. Klik.cz vždy porovnává aktuální ceny všech dostupných pojistek na trhu, umí tedy zvýšit pojistné krytí, aniž by klienti platili vyšší pojistné.

Společnost Klik.cz je součástí skupiny Netrisk, která koupila i trojku trhu, službu Porovnej24.cz. Své aktivity provozuje i na Slovensku. V obou zemích aspiruje na největšího prodejce pojištění a dalších finančních služeb.

Kontakt:

Michal Uryč

mediální zástupce

michal.uryc@taktiq.com

Klíčová slova ČR-pojišťovny-internet-reality-služby-firmy-Klik.cz-Taktiq Communications

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Služby, cestovní ruch
IT, telekomunikace
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.