Swappie získává Series C investici v hodnotě 124 milionů dolarů (více než 2,64 miliard Kč) na zrychlení růstu v Evropě a transformaci trhu s chytrými telefony

Sami Marttinen a Emma Lehikoinen

Přední poskytovatel repasovaných iPhonů Swappie uzavřel dosud největší investiční kolo, vedené společností Verdane. Upevňuje tak svůj závazek ke zvýšení povědomí o celém odvětví a k přiblížení cirkulární ekonomiky s chytrými telefony široké veřejnosti.

Swappie, přední on-line platforma pro nákup i prodej repasovaných iPhonů, oznamuje získání Series C investice v hodnotě 124 milionů dolarů (více než 2,64 miliardy Kč). Investiční kolo vedla akciová společnost Verdane, která se specializuje na růstové investice do technologických a udržitelných firem, společně se stávajícími investory Lifeline Ventures, Inventure, Reaktor Ventures a TESI.

Swappie umožňuje zákazníkům nakupovat na trhu s chytrými telefony environmentálně udržitelná zařízení snadněji než kdy dřív. Poprvé totiž plně uzavírá kruh repasované elektroniky a přibližuje cirkulární ekonomiku v oblasti chytrých telefonů široké veřejnosti. Společnost také předpokládá, že by měl trh s použitými a repasovanými chytrými telefony v letech 2022 až 2027 meziročně růst o 10,23 %.

Nejnovější investiční kolo, které proběhlo jako další po Series B investici v hodnotě 40,6 milionů dolarů (860 milionů Kč) z června 2020, zvyšuje celkově získané prostředky Swappie na více než 171 milionů dolarů (3,6 miliardy Kč), a pomůže tak naplňovat rostoucí spotřebitelskou poptávku po repasovaných zařízeních.

Finská scale-up společnost, která vykupuje, repasuje a prodává iPhony, jejichž kvalitu zaručuje díky plné kontrole nad celým hodnotovým řetězcem, použije tuto finanční injekci na podporu expanze na evropském trhu a zrychlení rozvoje celého odvětví. Hlavním cílem Swappie je stát se předním evropským poskytovatelem repasovaných chytrých telefonů, a díky investici se tak plánuje zaměřovat na rozšiřování působnosti na současných 15 trzích napříč celým kontinentem, zejména pak v Itálii a Německu. Společnost dokázala od minulého léta téměř zdvojnásobit svou působnost na trhu a své zastoupení zvýšila z 8 na 15 evropských zemí. Výrazně tak posiluje dostupnost vysoce kvalitních repasovaných zařízení a postupně buduje důvěru v jejich používání napříč celým trhem. Do konce roku 2022 plánuje v této strategii pokračovat a zároveň zvýšit počet svých zaměstnanců z 1200 na 2200.

Prodej repasovaných telefonů má pozitivní vliv na životní prostředí

Vzhledem ke zvyšujícímu se povědomí spotřebitelů o dopadech elektronického odpadu na životní prostředí je udržitelnost jednou z jejich hlavních hnacích sil vedoucích k nákupu repasovaných telefonů. Swappie tak zaznamenala vysokou poptávku, která postavila společnost do čela nové vlny evropských hodnotově založených technologických scale-upů.

Podle odhadů vygenerují chytré telefony v roce 2022 až 146 milionů tun emisí CO2, z čehož 83 % vznikne jejich výrobou, přepravou a prvním rokem používání. Podle předpovědí jich totiž bude během roku 2022 sestaveno a dodáno 1,4 miliardy. Prodloužení doby používání telefonu na dva roky tak může pomoci ušetřit více než dva miliony tun emisí, což poukazuje na pozitivní dopad, který Swappie poskytuje spotřebitelům i planetě.

Díky využívání nejnovějších technologií a soustředění odborných znalostí výhradně na iPhony dokázala Swappie vyřešit stěžejní problém – opravování zařízení v množství, na které jiné společnosti nedosáhnou, a prodlužování životnosti telefonů lépe než ostatní hráči na trhu. Vzhledem k tomu, že má vlastní továrny ve Finsku a v Estonsku, navíc zajišťuje dosahování těch nejvyšších standardů a redukování odpadu na minimum díky efektivnímu využívání materiálů.

Swappie staví důvěru zákazníků hlavně na kvalitě svých produktů a služeb

Swappie stojí na principech poskytování vysoce kvalitního, cenově dostupnějšího a ekologičtějšího způsobu pořizování nových chytrých telefonů a jedním z jeho hlavních cílů je udělat z používání repasovaných zařízení mainstreamovou záležitost. Na rozdíl od ostatních poskytovatelů, kteří fungují na principu bazaru a při vytváření nabídky spolupracují s externími prodejci, je Swappie jedinečná svým dodavatelským řetězcem, který má kompletně pod kontrolou. Součástí procesu je vše od testování a servisu použitých telefonů až po přímý prodej repasovaných zařízení s minimální zárukou 12 měsíců.

Swappie repasuje telefony za použití nejnovějších technologií a podle těch nejvyšších standardů, což často znamená, že mohou být stejně nebo dokonce více odolné než jejich originály. Zákaznická cesta je navíc stejná jako při nákupu nového zařízení – s aktivní zákaznickou podporou, rychlým doručením a minimálně 12měsíční zárukou Swappie Warranty™.

Spoluzakladatel a CEO firmy Swappie Sami Marttinen uvádí: „Swappie touto investicí pokračuje v posilování vedoucí pozice na evropském trhu s repasovanými iPhony. Naší hlavní prioritou je urychlit růst na evropských trzích, kde aktuálně působíme, s výhledem na další expanzi v následujících letech, což umožní uspokojit narůstající poptávku."

"Lidé se stále více zajímají o způsoby, jak snížit dopad na životní prostředí, a nakupování chytrých telefonů je oblast, která se týká nás všech. Všichni chceme mít k dispozici skvělé technologie, ale nemusíme kvůli tomu obětovat naši planetu."

"Skutečně věříme, že Swappie dokáže zvyšovat povědomí spotřebitelů o celém sektoru a zároveň také posilovat jejich důvěru v odvětví. Tu podporujeme tím, že jsme standardizovali kvalitu, prosazujeme udržitelnost a poskytujeme zákazníkům jednoduchost v rámci celého nákupního procesu. Chceme nákup repasovaných chytrých telefonů učinit stejně běžným, jako je například pořizování použitého auta.”

Partner ve společnosti Verdane Janne Holmia dodává: „Vzhledem k posunu lidí i společností vstříc udržitelnějšímu životnímu stylu výrazně vzrostl prostor pro repasování a prodej použitých iPhonů. Swappie tak ukázalo potenciál stát se evropským lídrem na trhu s repasovanými telefony. Ve Verdane máme radost z toho, že můžeme se Swappie spolupracovat a poskytovat naše odborné znalosti o budování udržitelných digitálních firem, které evropskému spotřebiteli přiblíží budoucnost efektivnějšího využívání zdrojů.”

„Tržní příležitost pro repasované chytré telefony je obrovská. Celý trh se smartphony má hodnotu 100 miliard euro (2,4 bilionů Kč), přičemž v současné době se na něm repasované telefony podílí jen z 10 %. Vzhledem k tomu, že se dnes prodá pouze 25 % použitých mobilů, existuje pro další růst trhu s repasovanými telefony obrovský potenciál. Tento potenciál ve Swappie vnímáme jako skvělou příležitost k tomu, abychom dále posílili naše dosavadní úsilí o rozšiřování současného evropského působení,” dodává COO ve společnosti Swappie Emma Lehikoinen.

Swappie zaznamenala v posledních několika letech významný růst – v roce 2020 zvýšila oproti předchozímu roku tržby o více než 220 % z 34 milionů dolarů (721 milionů Kč) na 110 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Během pandemie zahájila činnost na 12 nových trzích, a drží si tak pozici lídra na trhu s repasovanými chytrými telefony na většině svých trhů, mezi které patří například Finsko, Švédsko nebo Itálie. Společnost dosud prodala více než jeden milion repasovaných chytrých telefonů. Díky tomu, že jsou spotřebitelé stále více seznamováni s odvětvím repasovaných produktů a zvyšuje se i jejich povědomí o dopadu jejich rozhodnutí na životní prostředí, je Swappie v unikátní pozici. Může totiž zákazníkům nabídnout vysoce kvalitní, cenově dostupnější a ekologický způsob pořizování nových chytrých telefonů.

Swappie

Swappie je přední online platforma pro nákup i prodej repasovaných chytrých telefonů. Posláním společnosti je poskytovat vysoce kvalitní, cenově dostupnější a ekologický způsob pořizování telefonů. V současné době působí v 15 evropských zemích včetně Švédska, Itálie nebo Německa. Swappie výrazně vzrostlo v roce 2020 s tržbami v hodnotě 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) a stalo se tak od svého založení v srpnu 2016 nejinovativnější a nejrychleji rostoucí evropskou společností. Dosud rozšířilo svůj tým na 1 200 zaměstnanců a získalo celkem 171 milionů dolarů (3,6 miliard korun) od investorů.

Pro více informací navštivte https://swappie.com/cz/.

Verdane

Verdane je specializovaná akciová investiční společnost, která se zaměřuje na růstové investice do technologických a udržitelných firem v Evropě, aby jim pomohla dosáhnout dalších fází mezinárodního rozvoje. Verdane investuje jako menšinový i většinový investor do jedné firmy či prostřednictvím portfolia společností a zaměřuje se na hlavní tři témata: Digitální spotřebitel, Dostupný software a Udržitelná společnost. Společnost Verdane spravuje fondy v hodnotě více než 3,6 miliardy eur (87 miliard korun) a od roku 2003 zrealizovala více než 135 investic do rychle rostoucích evropských firem. Cílem týmu složeného z více než 100 investičních odborníků a provozních expertů z Berlína, Kodaně, Helsinek, Londýna, Osla a Stockholmu je být preferovaným partnerem při růstu technologických a udržitelných evropských společností.

Více informací na www.verdane.com.

Klíčová slova Finsko-trh-internet-komunikace-firmy-Swappie-Communication Lab

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.