Rekordní rok 2021 společnosti Moto-Profil

Posledních 12 měsíců bylo pro společnost Moto-Profil, pod kterou spadá síť servisů ProfiAuto, jedinečných nejenom z hlediska růstu tržeb, ale i organizačních změn. Členové představenstva shrnují poslední čtyři kvartály a dělí se o prognózy na rok 2022 pro celé odvětví aftermarketu a pro společnost samotnou.

"Vlastní obchodní aktivity jsme v roce 2020 poměrně rychle přizpůsobili podmínkám panujícím během pandemie. Díky tomu jsme v následujícím roce mohli pokračovat v rámci Moto-Profil i sítě ProfiAuto v zavádění rozvojových projektů. Postupně ve zvyšující se míře investujeme do nových technologií, jako je třeba ProfiAuto Virtual Workshop. Zároveň profesionalizujeme síť autoservisů, podporujeme ji formou školení, marketingu a pomocí stále rozsáhlejšího katalogu dílů, který je z hlediska dodavatelů rozmanitější. V současné době již obsahuje více než 350 000 referencí. Tato diverzifikace a rozsah našeho podnikání se prokázaly jako klíčové za situace, kdy měl celý svět kvůli koronaviru problémy s výrobou a dodávkou komponentů. Tyto vlastnosti zůstávají zásadní pro každou prodejnu, velkoobchod nebo autodílnu i v blízké budoucnosti," předjímá Michał Tochowicz, který v listopadu 2021 převzal funkci předsedy představenstva společnosti Moto-Profil.

Síť ProfiAuto se neustále rozrůstá

Zástupci společnosti Moto-Profil naznačují, že situace na trhu v posledních dvou letech přeje nezávislým distributorům automobilových dílů, což potvrzuje – a tím pádem i sílu značky ProfiAuto – nárůst počtu nových partnerů a připojení se dalších automobilových maloobchodních či velkoobchodních prodejců. Celkem pod řetězec ve všech zemích spadá již 260 prodejen a velkoobchodů a více než 2200 dílen.

Moto-Profil také neúnavně rozvíjí spolupráci se svými evropskými partnery. V současné době pocházejí zejména z Polska, České republiky a Slovenska, ale jejich počet stoupá i v Německu, Itálii a pobaltských zemích. Tyto výsledky se promítly do 20 % růstu tržeb společnosti Moto-Profil ve srovnání s rokem 2020.

"Již několik let zvyšujeme efektivitu podnikání zaváděním procesního přístupu a vhodných digitálních nástrojů. Díky tomu je Moto-Profil silným, stabilním organismem, který postupně navyšuje zisk. Zaměřujeme se na moderní IT řešení, která urychlují informační reporting a účetnictví, a zároveň umožňují vysokou efektivitu při dynamicky rostoucím počtu transakcí. Je to přínosem i pro zákazníky, protože účinnost našich finančních postupů má přímý dopad na výsledky jejich podnikání," říká Adam Pawlak, finanční ředitel a člen představenstva společnosti Moto-Profil.

Moderní technologie pro aftermarket a řidiče

Rok 2021 byl pro společnost a odvětví distributorů dílů dalším krokem ve vývoji průkopnických řešení. Je dobré zmínit ProfiAuto Virtual Workshop – aplikaci vycházející z virtuální reality. ProfiAuto se výrazně podílí na tradičním a distančním vzdělávání mladých mechaniků a povzbuzuje jejich starší kolegy, aby i nadále rozvíjeli své dovednosti, např. formou soutěží v oblasti odborných znalostí.

"I když se pokaždé orientujeme na aktuální potřeby trhu a svých partnerů, myslíme dopředu, jak se v jedenadvacátém století sluší a patří. Pozorně sledujeme nejenom měnící se místní a evropské předpisy, ale i nové generace zákazníků a mechaniků. Všimli jsme si, že postupná digitalizace služeb a elektrifikace automobilového průmyslu s sebou přinášejí potřebu zavádět řešení, která se za pár či několik let stanou normou. Jako moderní společnost, která si je vědoma své pozice, chceme být lídrem v čele těchto změn a poskytovat zákazníkům nástroje, díky kterým budou čelit konkurenci a nebudou za ní v budoucnu v těsném závěsu," říká Adam Kapek, viceprezident společnosti Moto-Profil odpovědný mj. za obchodní a IT oddělení.

"Vývoj moderních IT systémů v dnešním aftermarketu není podle našeho názoru ani tak přidanou hodnotou, spíše nutností, pokud majitelům firem záleží na budování podnikání v dlouhodobém měřítku. S elektrifikací automobilů se digitalizuje i automobilový průmysl a v Moto-Profilu jsme si toho velmi dobře vědomi. Proto našim partnerům dodáváme profesionální IT systémy, které jsou na jedné straně reakcí na dnešní potřeby a na výzvy budoucnosti na straně druhé," dodává Adam Kapek.

Nové marketingové projekty a rozvoj značky ProfiPower

V roce 2021 pokračovala značka ProfiAuto v rozsáhlé propagační činnosti ohledně samotné sítě, ale i vlastní značky automobilových dílů a příslušenství – ProfiPower, která byla představena v roce 2020. Vzhledem k její popularitě se Moto-Profil rozhodl za posledních 12 měsíců rozšířit nabídku ProfiPower o nový sortiment. Kromě autobaterií, filtrů a komponentů brzdového systému, které byly uvedeny před dvěma lety, nabízí nyní také i například autokosmetiku a prvky odpružení.

Vzhledem k celospolečenské situaci ohledně covid-19, ale také v souladu s duchem doby, ProfiAuto posílilo reklamní aktivity na internetu i v televizi. Společnost se také stala v minulé sezóně hlavním sponzorem polského Mistrovství v automobilovém rallye („ProfiAuto RSMP“). To silně zdůraznilo sportovní zaměření značky. Je třeba zdůraznit, že série RSMP má věrné fanoušky jak v Polsku, tak v České republice a na Slovensku.

"Naše marketingové strategie proto vycházejí z aktuálních trendů i podmínek, za jakých dnešní svět funguje. Je pro nás důležité, abychom fungovali efektivně bez ohledu na okolnosti a současně i nadále vytyčovali nové propagační normy v oboru," říká Łukasz Kopiec, člen představenstva, zodpovědný za marketingové a PR oddělení společnosti Moto-Profil.

Nevyhnutelná elektrifikace a příprava na změny v nadcházejících letech

Jak zdůrazňují zástupci Moto-Profil, společnost velmi pečlivě sleduje směřování elektromobility a čile se připravuje na změny v této oblasti avizované Evropskou unií. Spadají sem i otázky kybernetické bezpečnosti a přístupu k datům, které mohou mít klíčový dopad nejen na vývoj, ale také na udržení dobré kondice nezávislého automobilového trhu. To všechno usnadňuje například členství představitelů společnosti v dozorčí radě TEMOT International, tedy mezinárodní asociaci distributorů dílů, která spolupracuje s organizacemi lobbujícími ve prospěch odvětví aftermarketu, jako je FIGIEFA. Výsledkem v rámci aktuálního fungování Moto-Profil je třeba skutečnost, že v roce 2021 zintenzivnilo pořádání školení v oblasti oprav hybridních automobilů nebo těch vybavených asistenčními systémy pro řidiče – ADAS.

"Letos i v nadcházejících letech bude v oboru aftermarketu klíčovým slovem flexibilita. V souvislosti s pandemií, legislativními změnami nebo logistickými výzvami musí distributoři dílů přizpůsobovat své postupy, systémy a obchodní procesy rychlým změnám na trhu. A přesně to v Moto-Profilu děláme. Vyžaduje to samozřejmě dobře sehraný tým, dlouhodobou perspektivu a kvalitní spolupráci s obchodními partnery. Základem a charakteristickým rysem naší činnosti od počátků byly – a vždy budou – otevřené a transparentní vztahy se zákazníky. Kombinace takového přístupu společně s prozíravým pohledem a využitím moderních technologií je podle našeho názoru receptem na úspěch v roce 2022 i v delším horizontu," dodává Michał Tochowicz.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-Polsko-automobilová-služby-automoto-firmy-Moto-Profil

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.