Rekordní inflace? Částečnou, ale bezpečnou ochranu přináší mikroinvestice do výnosu z nájmu nemovitostí

Rok 2022 se podle odborníků ponese ve znamení inflace. Již nyní je nejvyšší od roku 2008 a ceny porostou i nadále. Dochází ke znehodnocování úspor a mnoho lidí hledá způsoby, jak své finance ochránit. Bezpečným trendem jsou mikroinvestice do výnosu z nemovitostí, které pokryjí výraznou část inflace. U společnosti Investown, v níž drží podíl Česká spořitelna, takto investuje již více než 30 tisíc lidí.

Přestože Česká národní banka v minulém roce radikálně zvedala úrokové sazby, které mají inflaci brzdit, ekonomové její zpomalení neočekávají. “Nedostatečně, a navíc se zpožděním, reagují poskytovatelé spořících účtů, kde mají Češi uloženou velkou část svých financí. Úrokové sazby se na těchto účtech pohybují pod úrovní 3 %, domácnosti by proto měly hledat jiné způsoby, jak zabezpečit své úspory,” komentuje současnou situaci Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Bezpečná investice - poptávka po nájemních bytech poroste

Pro většinu lidí však není řešením ani v této době bezhlavé investování do vysoce rizikových aktiv, která inflaci přebijí. „Investice do výnosu z nájmu nemovitostí jsou v kontextu České republiky nízkorizikové. Jsou stabilní a pohybují se na úrovni 4,5 %, takže pokryjí více než polovinu inflace,” uvádí spoluzakladatel a CEO Investownu Alan Pock a dodává, že zhodnocení má předpoklady pro další zvýšení. Ceny nemovitostí ale raketově rostou a zvýšené sazby navíc prodražují hypotéky. To jsou dva hlavní důvody, které ve střednědobém horizontu poženou růst poptávky po nájemním bydlení.

Vedle nemovitostních fondů jsou stále oblíbenější alternativou mikroinvestice, které jsou dostupné již od stovek korun. „Pronajímáme rezidenční nemovitosti po celé republice a investorům dáváme možnost podílet se, podle výše vkladu, na výnosech z nájemného,” popisuje Alan Pock fungování investiční platformy, skrz kterou uživatelé zainvestovali již 270 milionů korun. Během posledního půl roku jim byly formou výnosů vyplaceny téměř 4 miliony.

Mikroinvestice, kterou zvládne každý

Investování prostřednictvím platformy Investown je díky moderním technologiím a nízkému minimálnímu vkladu - stačí 500 korun - dostupné prakticky pro každého. Vklady a jejich správa je ve srovnání s realitními fondy jednodušší. Úplně chybí vstupní poplatky, které mnoho lidí, kteří by rádi investovali, odrazují. „Snažíme se nevytvářet zbytečné vstupní bariéry, chceme možnost investování a ochrany úspor poskytnout úplně všem. Proto u nás mohou investovat i drobní střadatelé, na které cílíme,” vysvětluje Alan Pock s tím, že jediný poplatek (0,9 % z vkladu) je za předběžné ukončení investice.

Investičnímu nástroji věří také program Seed Starter České spořitelny, který je minoritním investorem. “V průběhu letošního roku chceme investování prostřednictvím platformy Investown přiblížit našim klientům, kteří by tak mohli začít s mikroinvestováním skrz internetové bankovnictví,” uzavírá lídr programu Seed Starter Jiří Skopový.

O Investown:

Investown.cz je nová on-line finanční platforma, která zprostředkovává mikroinvestice do výnosu z nemovitostí. Cílem startupu je zajistit přístup k ziskům z nemovitostí prakticky každému tak, aby mohl efektivně a bezpečně zhodnocovat své finance.

Kontakt pro média:

Peter Maslik, CMO

peter@investown.cz

Klíčová slova ČR-inflace-ČNB-finance-internet-finanční a obchodní služby-reality-Investown

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Finance, ekonomika
Stavebnictví, bydlení a reality

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.