Na radnici centrálního obvodu se zabydlely loutky

Tento týden ve čtvrtek se otevřela rodinám s dětmi přímo v centru Ostravy výstava loutek a hrových objektů H(u)rááájeme si – trochu jiná výstava. Koncepci výstavy navrhl ostravský výtvarník a loutkář Tomáš Volkmer, který působí v Divadle loutek Ostrava jako grafik a režijně a scénograficky spolupracuje s dalšími loutkovými divadly v České republice i v zahraničí, např. Divadlem Radost v Brně, Těšínským divadlem Scénou Bajka v Českém Těšíně, Divadlem Alfa v Plzni, zapsaným spolkem Theatr ludem, Teatrem Rabcio v Rabce-Zdrój a dalšími. V tomto roce, tento držitel loutkářské tradice, oslavil kulaté životní jubileum. Jeho otec byl výrazným českým loutkářem a celý svůj loutkářský život působil v Divadle loutek Ostrava.

Na výstavě dětští návštěvníci a jejich rodiče uvidí loutky a scénografické prvky především z Divadla loutek Ostrava, které je hlavním partnerem výstavy, ale také z jiných divadel. "Děti si v tomto loutkami zabydleném prostoru mohou vyzkoušet animovat jednotlivé typy loutek. Pomohou jim s tím zaškolení divadelní lektoři. V dřevišti si mohou z dřevěných špalíčků vytvořit totemové loutky a na magnetických plochách dotvořit magnetické panáky dle libosti. Výstava je určená především dětem ve věku od tří let, ale také všem hravým dospělým," dodává Tomáš Volkmer.

Koncepce výstavy, která vznikla již před osmi lety, počítá také se samostatnou tvorbou dětí. V dílenské části si zájemci budou moci vytvořit andílka z papíru, který může sloužit jako svícen, obal na květináč, ozdoba do květináče nebo může být plošnou loutkou na hraní. Výstavou provází zkušení zaškolení lektoři, kteří návštěvníkům sdělí základní informace o vystavovaných loutkách, ukáží, jak s loutkami hrát a pomohou při výrobě andílka.

"Jsem rád, že právě v prosinci se v naší Dvoraně zabydlely tyto nádherné loutky a navodily zde tak nádhernou pohádkovou atmosféru, která k adventnímu času i k Vánocům neodmyslitelně patří. Výstava zcela jistě zaujme nejen děti, ale i dospělé, a to nejen svými exponáty, ale i doprovodným programem. Stojí za to vidět!" zve na radnici starosta městského obvodu Petr Veselka.

Výstava je instalována ve výstavní síni Dvorana městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Vchod je nalevo od hlavního vchodu do radnice u nájezdu pro vozíčkáře. Bude přístupná od 2. do 30. prosince 2021 ve všední dny od 15 do 18 hodin a v dopoledních hodinách pro skupiny nad sedm osob, především tedy pro mateřské školy a základní školy (nutná rezervace na hrajemesi-vystava@seznam.cz)

Výstava je realizována s finanční podporou statutárního města Ostrava a městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Více na https://hrajemesi-vystava.webnode.cz

.

Klíčová slova ČR-výtvarné-divadlo-správa-Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

Oblast
Moravskoslezský (ov)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.