Výstavba nového sídla NKÚ byla vyhlášena Nejlepším počinem ve veřejných zakázkách 2021

V rámci udílení cen Neplejtvák 2021 bylo letos poprvé uděleno také ocenění za Nejlepší počin ve veřejných zakázkách. Jeho držitelem se pro tento rok stala zakázka na výstavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Cenu Neplejtvák již čtvrtým rokem udělují společně společnost OTIDEA specializující se na poradenství v oblasti veřejných zakázek a spolek Econlab na základě výsledků žebříčku zadavatelů zindex.cz.

V rámci posuzování pěti finalistů, veřejných zakázek realizovaných v roce 2021, se zakázka na výstavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu zcela vymykala a stala se jasným vítězem. Kromě samotné výstavby totiž zakázka precizně posuzovala také náklady životního cyklu budovy. Veškerá dokumentace stavby byla vypracována v systému BIM (Building Information Modeling), který sdružuje veškeré potřebné informace o každém prvku budovy, a je tak zásadním pomocníkem pro její budoucí efektivní správu.

"Míra komplexnosti toho projektu, dodavatelského řetězce a všech aspektů, které byly brány v potaz, je v kontextu veřejných soutěží realizovaných dosud v České republice až těžko představitelná,“ komentuje důvody pro udělení nejvyššího ocenění právě NKÚ Miroslav Knob, zástupce advokátní kanceláře OTIDEA LEGAL a dodává: „očekávám, že obdobný přístup hledící výrazně dále než jen na samotnou výstavbu končící kolaudací, se u nás brzy stane určitým standardem nejen ve stavebních veřejných zakázkách. Přinášet inspiraci a tím kultivovat a posouvat dopředu celý obor je koneckonců hlavním cílem tohoto ocenění. Chceme, aby se teoretické koncepty, o kterých se debatuje na konferencích, maximálně a úspěšně realizovaly i v praxi.“

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala připomíná, že NKÚ z principu věci sám musí jít příkladem. "To ocenění mě velmi těší, a to hlavně kvůli všem kolegům, kteří do toho dávají maximum. My sami kontrolujeme jiné veřejné zadavatele, a proto se zcela oprávněně čeká, že budeme celou dobu postupovat s péčí řádného hospodáře, budeme co nejtransparentnější, a že zkrátka bude všechno v pořádku. Tohle ocenění je pro mě jednou z indicií, že jsme na dobré cestě.“

V průběhu léta společnost OTIDEA sbírala nominace od zástupců odborné veřejnosti. Na základě nominací byla sestavena finálová pětice zakázek, z níž odborná komise složená ze zástupců respektovaných zadavatelů, představitelů MMR či nevládního sektoru vybrala bodovým hodnocením vítěze.

Finalisté letošního ročníku:

● Nejvyšší kontrolní úřad – Výstavba nového sídla

● Krajský úřad Jihomoravského kraje - Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy

● Městská část Praha - Dolní Měcholupy - Architektonická soutěž Nová ZŠ a MŠ v Malém háji, Praha – Dolní Měcholupy

● Městská část Praha 14 - Revitalizace energeticky náročných budov metodou Design & Build

● Karlovy Vary - Obnova dvorského mostu přes řeku Ohři v Karlových Varech

Neplejtvák za Nejlepší počin ve veřejných zakázkách

Soutěž posuzuje veřejné zakázky s cílem vyzdvihnout nad rámec objektivních kategorií ceny Neplejtvák unikátní projekty svého druhu, a inspirovat tak ostatní zadavatele k odvážným a vizionářským krokům. Neplejtvák za Nejlepší počin ve veřejných zakázkách je projektem majitele skupiny OTIDEA Tomáše Langra.

Více na www.neplejtvak.cz

Kontakt pro média:

skupina OTIDEA

E-mail: tomas.langr@otidea.cz

Jaroslav Broža

ředitel odboru komunikace NKÚ

E-mail: jaroslav.broza@nku.cz

Klíčová slova ČR-hospodářství-stavby-správa-ocenění-NKÚ-OTIDEA CZ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality
Politika, veřejná správa a soudy
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.