Český skladatel Borrtex představí své nové album FLUX

Mezinárodně uznávaný český hudební skladatel a klavírista Borrtex, vlastním jménem Daniel Bordovský, představuje své nové alternativní album. Dominantou instrumentálních skladeb na této sólové a značně experimentální novince jsou primárně elektronické syntezátory v kombinaci s širokým spektrem klávesových nástrojů. Od akustického klavíru, přes celestu, až po harmonium či dokonce varhany.

Daniel Bordovský je jednadvacetiletý hudební skladatel, klavírista a producent se sídlem v Praze. Jeho tvorbu charakterizuje propojování stylů moderní klasiky s melodickými prvky typičtějšími spíše pro filmovou hudbu, či novodobou alternativu.

Narodil se v Havířově, kde od šesti let navštěvoval pravidelné hodiny klavíru. Sedm let úspěšně studoval Základní uměleckou školu Leoše Janáčka. V roce 2017 začal publikovat své vlastní skladby jako nezávislý tvůrce, později téhož roku bylo jeho odhodlání navíc potvrzeno návštěvou Los Angeles, kde se setkal se známými skladateli jako jsou James Newton Howard, Danny Elfman nebo Hans Zimmer.

Od té doby Daniel oslavil hned celou řadu zajímavých úspěchů. Instrumentální skladby, jež sám za sebe publikuje, se během posledních třech let objevily hned v několika projektech mezinárodních korporátních značek, jeho tvorba je ovšem hojně užívána i v tuzemsku. Kromě desítek komerčních televizních spotů, bylo možné slyšet například jeho vánoční skladby z alba Christmas Time II během svátků v roce 2019 v pobočkách nákupního řetězce Albert. Ten je následně použil také v projektu nadačního fondu na pomoc dětem z dětských domovů. Na jaře 2020 se skladba Whiffing objevila na pozadí instruktážního videa Ministerstva zdravotnictví, které informovalo občany o tom, jak se správně chránit proti onemocnění koronavirem.

FLUX přináší celkem dvanáct skladeb. Album začíná relativně netradičním úvodním prologem, ve kterém je možné slyšet kromě hudebního pozadí také osobitou prozaickou povídku, nesoucí se v lehce filozofickém, úvahovém stylu. Po krátkém úvodu album přechází do stylově odlišných fází a střídá se i různorodost skladeb. Po loňském úspěšném klavírním albu Harmony se jedná o čerstvou žánrovou změnu, a putování do experimentálních a alternativních koutů hudební inovace je jistě vítaným krokem pro všechny posluchače, kteří umí ocenit nevšední a unikátní styl.

,,Celkem dlouho jsem přemýšlel nad tím, kterým směrem se chci v hudbě posouvat dále. Práce na nové tvorbě pro mě byla po kreativní stránce velmi příjemným zpestřením. Mým primárním cílem bylo vytvořit něco unikátního. Všímám si, že vlivem streamovacích služeb se čím dál více tvůrců snaží přiblížit jistým hudebním stylům, aby dosáhli většího čísla posluchačů. Bohužel žijeme v době, kdy jsou to inteligentní algoritmy, které rozhodují o tom, jestli je naše hudba dostatečně dobrá k tomu, aby mohla být kategoricky zařazena do oficiálního playlistu. Pakliže je skladba příliš dlouhá, je to špatně. Pakliže je skladba příliš výrazná, taky je to špatně. Musí být v jistém slova smyslu nudná a naprosto všední, aby pro ni bylo místo v líbivých playlistech určených pro každého. A já jsem chtěl udělat přesný opak, protože si myslím, že o to v hudbě jde. Jde o to udělat něco nově, udělat to jinak a nevšedně. Jsem si vědom, že FLUX určitě není album pro každého, ale věřím že pozorného posluchače alespoň zaujme.” – Borrtex

Album FLUX vychází 28. října.

Více informací na https://www.borrtex.com/

Kontakt:

press@borrtex.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-hudba-firmy-Borrtex

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.