CGTN: Prezident Si Ťin-pching představil na konferenci COP15 nová opatření, jejichž cílem je vytvořit krásnou Čínu

V úterý, kdy se v Kunmingu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Yunnan, koná 15. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o biologické rozmanitosti (COP15), představil Peking sadu opatření, s jejichž pomocí chce pokračovat v budování krásné Číny.

Tématem konference je "Ekologická civilizace: Budování společenství života na zemi". COP15 je první celosvětovou konferencí svolanou Organizací spojených národů, která se zaměřuje na filozofii ekologické civilizace navrženou Čínou.

Fond biologické rozmanitosti, národní parky a plány na dosažení cílů v oblasti uhlíkové neutrality

Čína stane v čele této iniciativy a investuje 1,5 miliardy jüanů (asi 233 milionů dolarů) do založení Fondu pro biologickou rozmanitost v Kunmingu.

Čínský prezident Si Ťin-pching to oznámil v úterý, když prostřednictvím videopřenosu promluvil k Summitu lídrů konference COP15 z Pekingu.

Fond bude sloužit k podpoře rozvojových zemí v oblasti ochrany biologické rozmanitosti, uvedl Si a dodal, že Čína vyzývá všechny zúčastněné strany, aby do fondu přispívaly, a uvítá jejich podporu.

V zájmu posílení ochrany biologické rozmanitosti Čína uspíší vznik systému chráněných území, jehož základem jsou národní parky, poznamenal Si.

Do systému národních parků budou postupně zařazeny oblasti, které mají největší význam pro ekosystém a nejunikátnější přírodu, nejcennější přírodní dědictví a nejvyšší míru biologické rozmanitosti, uvedl.

Aby Čína dosáhla svých cílů v oblasti maximální produkce oxidu uhličitého a uhlíkové neutrality, zveřejní prováděcí plány pro dosažení maximální úrovně emisí oxidu uhličitého v klíčových oblastech a odvětvích společně s řadou podpůrných opatření. Zavede také politický rámec "1+N" pro maximální produkci oxidu uhličitého a uhlíkovou neutralitu, oznámil prezident.

Čína bude pokračovat v úpravě průmyslové struktury a využívaných energií a intenzivně rozvíjet obnovitelné zdroje energie, uspíší také plánování a rozvoji velkých větrných elektráren a fotovoltaických základen v písčitých a skalnatých oblastech i na pouštích, uvedl Si.

Harmonické soužití člověka a přírody

Člověk a příroda musí existovat v harmonii, řekl Si ve svém projevu a zdůraznil, že „když se staráme o ochranu přírody, příroda nás štědře odměňuje; když ji bezohledně využíváme, bez milosti nás trestá".

„Musíme mít přírodu v hluboké úctě, respektovat ji, dodržovat její zákony a chránit ji, jen tak bude náš domov místem harmonického soužití člověka a přírody," řekl prezident.

Průzračně čistá voda a krásné hory jsou naším neocenitelným bohatstvím, zopakoval Si zásadní myšlenku, kterou navrhl v roce 2005.

Důraz na ekologii a životní prostředí nezvětšuji jen přírodní, ale i finanční bohatství, protože ovlivňuje potenciál a dynamiku hospodářského a sociálního rozvoje, upřesnil.

Si vyzval k větší snaze o podporu ekologického rozvoje a zajištění hospodářského růstu a ochrany životního prostředí výhodného pro všechny, aby se náš domov stal místem koordinovaného rozvoje hospodářství i životního prostředí.

Si vyzývá ke společné snaze o kvalitní rozvoj lidské společnosti

Si vyzval země celého světa, aby se spojily a vydaly se na novou cestu kvalitního rozvoje lidské společnosti.

Rozvoj ekologické civilizace by se měl stát vodítkem pro koordinaci vztahu mezi člověkem a přírodou, zdůraznil Si a dodal, že lidské aktivity je třeba udržovat v mezích ekologie a úcty k životnímu prostředí.

Prezident Si také vyslovil naléhavé přání, aby se zelená transformace stala motorem celosvětové snahy lidstva o udržitelnější rozvoj. Vyzval také k posílení mezinárodní spolupráce v oblasti ekologie, aby se o plody ekologického rozvoje mohly podělit všechny země.

Zdůraznil, že je třeba usilovat o větší blahobyt lidí a podpořit sociální rovnost a spravedlnost. Řekl také, že základem prosazování spravedlivého a rovného systému správy mezinárodního společenství by mělo být mezinárodní právo.

Si také řekl, že nové cíle v oblasti ochrany životního prostředí, které si lidé stanoví, musí být jak ambiciózní, tak pragmatické a vyvážené.

https://news.cgtn.com/news/2021-10-12/Xi-addresses-COP15-leaders-summit-via-video-link-14iuyQtyg48/index.html

Video - https://www.youtube.com/watch?v=KQVRhltd6bk

Kontakt: Jiang Simin, +86-188-2655-3286, cgtn@cgtn.com

Klíčová slova Čína-ekologie-příroda-CGTN

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.