Situace na velkoobchodním trhu v souvislosti s ukončením činnosti Bohemia Energy

Ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v České republice. Problémy však mohou mít města a obce, které doposud nenakoupily dodávky energií na příští rok.

Společnost Bohemia Energy, která dne 13. 10. 2021 oznámila zastavení dodávek energií svým zákazníkům a fakticky tak ukončila svoji činnost na tuzemském energetickém trhu, byla jedním z účastníků obchodování na energetické burze POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE). Díky ochranným mechanizmům, kterými je velkoobchodní trh pro takové situace vybaven, a současně díky přístupu samotné společnosti Bohemia Energy nehrozí v současné době dominový efekt bankrotů způsobený neschopností této společnosti dostát svým závazkům dodat či odebrat energii svým obchodním partnerům. "Jsem rád, že mohu konstatovat, že ani ukončení činnosti takto významného hráče nezpůsobí na velkoobchodním trhu žádné zásadní komplikace ani ve vztahu k burze, ani ve vztahu k ostatním účastníkům obchodování. Velmi rád bych poděkoval všem, kteří celou situaci od samého počátku aktivně řešili. Pevně věřím, že se stejným efektem, jako se podařilo vše podstatné vyřešit na velkoobchodním trhu, podaří se vše vyřešit i ve vztahu k zákazníkům Bohemia Energy," říká David Kučera, generální sekretář POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE.

PXE provozuje kromě velkoobchodního trhu také platformu pro aukce energií pro koncové zákazníky z řad měst, obcí a menších firem. "Bohužel musím konstatovat, že řada klientů si doposud nezajistila dodávku energií na příští rok. Znamená to tedy, že pokud se ceny na velkoobchodním trhu do konce roku nesníží, budou muset realizovat fixaci na stávajících cenových hladinách, což pro tyto subjekty bude pochopitelně znamenat značné zvýšení nákladů na energie. Za stávající situace považuji za důležité, aby se situace se zákazníky Bohemia Energy co nejrychleji vyřešila, aby vzniklá nervozita na maloobchodním trhu neovlivnila schopnosti právě municipalit zajistit si dodávky energií na příští rok," doplňuje David Kučera.

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) byla založena v červenci 2007, od roku 2017 je součástí skupiny EEX Group a v jejímž rámci zaštiťuje obchodování s deriváty na elektrickou energii s místem dodání v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Slovinsku a Bulharsku. Dále ve spolupráci se společností Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) zaštiťuje burzovní trh se zemním plynem s místem dodání na český virtuální obchodní bod. PXE rovněž nabízí koncovým spotřebitelům možnost nalezení nejvhodnějšího dodavatele elektrické energie prostřednictvím elektronických aukcí.

Jiří Kovařík

Ředitel odboru externí komunikace & Sales

e-mail: kovarik@pse.cz

Klíčová slova ČR-energie-plyn-burzy-trh-elektřina-firmy-PXE-Bohemia Energy-Burza cenných papírů Praha

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Obchod, marketing
Finance, ekonomika
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.