Každý šestý člověk na světě má problémy se čtením kvůli Irlen syndromu

Miliony dětí a dospělých na celém světě se potýkají s Irlen syndromem, tedy neschopností mozku zpracovávat určité světelné vlny nebo barvy. Tento stav se pohybuje od mírného až po těžký a mezi jeho příznaky mohou patřit potíže se čtením a počítáním, citlivost na světlo, bolesti hlavy, žaludku, závratě, neschopnost soustředění, neobratnost a špatné sportovní výkony. Přibližně polovina osob s touto poruchou ji získává geneticky, avšak se mohou vyskytnout i v důsledku poranění mozku, vysokých horeček a virů.

Těmito problémy se zabývá příručka The Word Gobblers (Žrouti slov) určená pro rodiče a učitele, kteří pracují s dětmi, jež mají problémy se čtením. Nabízí jednoduché a okamžité úpravy, které je mohou zmírnit nebo překonat, a také dlouhodobá řešení. Kniha obsahuje dotazník týkající se příznaků a chování a pomocí interaktivních cvičení na různých barevných papírech pomáhá rodičům nebo učitelům zjistit, zda dítě může touto poruchou trpět.

Děti, které špatně čtou nebo jsou špatné ve sportu, jsou často oběťmi posměchu nebo šikany, což vede k pocitům hanby nebo nízké sebeúcty. Příručka The Word Gobblers (Žrouti slov) objasňuje lékařsky podložené důvody, proč některé děti a dospělí mají problémy se čtením a psaním nebo se chovají nevhodně a srovnává neschopnost těla strávit určité potraviny, mezi které patří jahody nebo arašídy, s neschopností mozku interpretovat určité vlnové délky světla.

Krásně ilustrovaná kniha Joan Gilbertové The Word Gobblers (Žrouti slov) ukazuje dětem prostřednictvím obrázků rozpustilých žroutů, kteří chroupou, křupou a mačkají čísla, písmena a slova, že za to nemohou. Obrázky smajlíků v zelené a oranžové barvě pomáhají dětem pochopit, že nejsou samy a ukazují, že stejnou poruchou trpí 1 ze 6, 10 ze 60 a 100 ze 600 dětí.

V předmluvě vysvětluje zakladatelka a ředitelka Irlen institutu Helen L. Irlenová objev Irlen syndromu a pokroky v jeho léčbě. Irlen metodě léčby této poruchy se dostalo pozornosti celostátních i mezinárodních médií.

V závěru recenze v Library Journal se uvádí: „VERDIKT: užitečná publikace pro rodiče, vychovatele a učitele dětí, které mají problémy se čtením."

Betsy Wurzelová z rádia Passionate Worldwide Talk Radio nedávno vedla rozhovor s Catherine Matthias pro svůj blog nazvaný „Talking with Betsy": https://bit.ly/3C5EDnl.

Autorka Catherine Matthiasová je certifikovanou odbornicí na diagnostiku Irlen syndromu a autorkou šesti obrázkových knih pro malé čtenáře.

Vydalo nakladatelství Square One Publishers, New York. ISBN 978-0-7570-0502-2. 15,95 USD.

Video - https://mma.prnewswire.com/media/1656320/Word_Gobblers_60_sec_FINAL.mp4

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1656321/Front_Cover.jpg

KONTAKT: Catherine Matthias, 1 541 398 0636, catherinematthias.1@gmail.com

Klíčová slova USA-literatura-zdraví-Catherine Matthias

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Zdravotnictví
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.