Podnikatelé od voleb změny nečekají. Někteří se však bojí, že se situace zhorší

Více než polovina podnikatelů si myslí, že se pro ně po letošních sněmovních volbách vůbec nic nezmění. Dalších 20 % se naopak obává, že se podmínky pro podnikání oproti současnému stavu zhorší. Stát by měl podle oslovených přestat upřednostňovat velké firmy na úkor menších a zmenšit byrokracii, která malé a střední podnikatele zatěžuje čím dál tím více. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Lidya, kterého se zúčastnilo 525 živnostníků a malých podnikatelů.

“Přestože 53 % podnikatelů neočekává po volbách změnu, politická situace má na rozvoj podnikání významný vliv. A poptávka po provozním úvěrování je nejrychlejším indikátorem měnící se důvěry podnikatelů ve stabilitu a vývoj ekonomiky. Během lockdownu se firmy chovaly velmi obezřetně a počet žádostí o úvěr klesl na polovinu. Od červnového rozvolnění jsme naopak svědky dvojciferného meziměsíčního nárůstu,” komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel české pobočky firmy Lidya, která poskytuje krátkodobé úvěry malým a středním firmám.

Skepse, že se po volbách do Sněmovny pro drobné živnostníky nic nezmění, se nicméně prolíná všemi věkovými skupinami podnikatelů. Zhoršení pak očekává 20 % z dotazovaných. Naopak ve zlepšení doufá 27 % podnikatelů.

Jak hodnotí politické strany malé a střední firmy a živnostníci

Průzkum se dále zaměřil na hodnocení programů jednotlivých politických subjektů z pohledu malých a středních firem a živnostníků, respektive na to, jak dostatečně se strany kandidující do Sněmovny věnují potřebám tohoto sektoru. Z průzkumu vyplynulo, že oslovení respondenti si myslí, že z kandidujících politických stran, hnutí a koaličních uskupení se nejvíce zaměřuje na potřeby malých a středních podnikatelů koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Až 36 % oslovených respondentů odpovědělo, že je program pro tento segment příznivý.

Rychlá pomoc nejjednodušším způsobem

Na otevřenou otázku “Co by vám momentálně ze strany státu v podnikání nejvíce pomohlo?“ podnikatelé nejčastěji nejčastěji uváděli snížení daňové zátěže a odvodů, dále podnikatelé například požadovali, aby stát přestal upřednostňovat velké firmy před malými, omezil byrokracii a snížil administrativní zátěž.

“Že je segment malých a středních podniků dlouhodobě podfinancovaný, se ví, a to přestože je pro každou ekonomiku včetně té české nesmírně důležitý. Restrikce, které souvisely s koronavirovou pandemií, celou situaci ještě zhoršily. Pro řadu firem byla státní podpora nulová nebo nedostatečná, a také se zhoršila dostupnost bankovního financování. To podporuje rychlý růst segmentu alternativních poskytovatelů využívajících moderní technologie. Mezi naše klienty aktuálně patří zejména společnosti zabývající se logistikou, nákladní dopravou, stavebnictvím nebo e-commerce, které potřebují finance na rozvoj podnikání nebo nákup zboží,” dodává Libor Vaníček, ředitel české pobočky firmy Lidya.

Exkluzivní průzkum společnosti Lidya se uskutečnil v druhé polovině září letošního roku na skupině 525 respondentů. Byl realizován prostřednictvím aplikace IPSOS Instant Research. Respondenti byli zastoupeni ze všech krajů ČR i z Prahy, nejčastěji se jednalo o osoby samostatně výdělečně činné nebo soukromé podnikatele s nejvýše pěti zaměstnanci.

O společnosti Lidya

Lidya je holdingová společnost registrovaná v USA. V současné době společnost Lidya provozuje úvěrové operace v Nigérii, Polsku a České republice a také technologický tým v Portugalsku. V Praze pro ni pracuje tým zkušených profesionálů pod vedením Libora Vaníčka, dlouholetého ředitele retailového bankovnictví ING Bank.

Libor Vaníček, ředitel společnosti Lidya pro Českou republiku

Libor Vaníček je zkušený manažer s více než 20letou praxí v oblasti bankovnictví. Velkou část kariéry strávil ve skupině ING, v jejíž české pobočce řadu let vedl divizi osobních financí. Vystudoval Nottingham Trent University a Brno International Business School.

Kontakty pro média:

Michaela Kysela, Native PR, michaela.kysela@nativepr.cz, 733 711 606

Klíčová slova ČR-hospodářství-volby-sněmovna-firmy-Lidya-Native PR

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.