Papež František požehnal základní kámen nové Nemocnice svatého Martina

Papež František požehnal základní kámen nové Nemocnice svatého Martina – prvního slovenského zdravotnického projektu financovaného z Národního plánu obnovy financovaného z peněz EU

Po několika letech příprav dostává díky tomuto jedinečnému okamžiku realizace moderního zdravotnického centra v srdci Slovenska reálnější obrysy. Stalo se tak při mši svaté v Šaštíně-Strážích ve středu 15. září 2021, kterou sloužil papež František za přítomnosti nejvyšších státních představitelů včetně předsedy vlády Slovenské republiky Eduarda Hegera.

„Požehnání základního kamene nové univerzitní nemocnice v Martině papežem Františkem je pro nás velkou poctou a zároveň závazkem k další práci. Pro středoslovenský region bude Fakultní nemocnice svatého Martina představovat významnou investici," uvedl MUDr. Dušan Krkoška, PhD., MBA, generální ředitel Fakultní nemocnice v Martině.

Mše svaté se zúčastnil také předseda vlády Slovenské republiky Eduard Heger, který o požehnání říká následující: „Tento ceremoniál považuji za začátek cesty k naplnění ambiciózních cílů vlády Slovenska v oblasti zdravotnictví. Projekt výstavby Fakultní nemocnice svatého Martina v Martině bude realizován v horizontu několika let a má potenciál být jedním z prvních zhmotnění výsledků Národního plánu obnovy."

Fakultní nemocnice svatého Martina – první kandidát na financování z plánu obnovy

Slovensko předložilo svůj Národní plán obnovy jako jedna z prvních zemí EU. Zemi navštívila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, aby představila jeho oficiální hodnocení. Poté, co Evropská komise plán označila za ambiciózní dokument, který si klade správné cíle, byl v červnu letošního roku schválen Radou EU pro hospodářské a finanční záležitosti. Pro zdravotnictví jsou z plánu obnovy plánovány významné investice ve výši více než 1,5 miliardy eur, přičemž na výstavbu a rekonstrukci nemocnic je k dispozici téměř 1 miliarda.

Projekt

Výstavba nové fakultní nemocnice představuje radikální inovaci v podmínkách slovenského zdravotnictví, která výrazně mění „starý systém" a vytváří prostor pro kvalitní a moderní zdravotnické služby. Očekávané investiční náklady na projekt činí 307 milionů eur. Hlavním posláním nové nemocnice má být interní medicína (zaměřená především na kardiovaskulární, trávicí, dýchací a nervový systém), léčba žen, matek a dětí, personalizovaná medicína a onkologie. Tyto specializace se budou vzájemně doplňovat a budou horizontálně i vertikálně propojeny se širokou škálou diagnostických postupů, intervenčních a chirurgických oborů, urgentní a specializované ambulantní a lůžkové zdravotní péče, screeningu, prevence a vzdělávání pacientů, vzdělávání, výzkumu a vývoje.

Základní parametry nové fakultní nemocnice:

Počet lůžek:

660

Počet operačních sálů:

19

Celková podlahová plocha:

126 803 m2

Celková plocha projektu:

68 000 m2

Předpokládaná doba výstavby:

30 až 36 měsíců

Předpokládané datum zahájení stavby:

2. čtvrtletí/2023

Předpokládané dokončení stavby:

2. čtvrtletí/2026

Fakultní nemocnice svatého Martina:

Kollárova 2, 036 01 Martin

www.unm.sk

PR agentura:

PRime time:

Viedenská cesta 5, 851 01 Bratislava

www.primetime.sk

Fakultní nemocnice svatého Martina: Mgr. Katarína Kapustová, tisková mluvčí, M: +421 908 921 868 , E-mail: kapustova@unm.sk |PR agency: PRime time: Ing. Silvia Paprancová, hlavní konzultantka a vedoucí týmu, M: +421 905 632 659 I T: +421 2 67267 309 , paprancova@primetime.sk

PROTEXT

Klíčová slova Slovensko-nemocnice-finance-University Hospital Martin

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Zdravotnictví
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.