Zpráva Nanfang Media: Čína prosazuje generální plány na podporu ekonomiky Hongkongu a Macaa

Dne 17. září byly slavnostně otevřeny správní organizace zóny prohloubené spolupráce Kuang-tung-Macao. Podle zprávy Nanfang Media Group jde o bezprecedentní krok, kdy se zvláštní správní oblast (ZSO) podílí na správě oblasti na čínské pevnině.

To je v souladu s čínskými plány na vytvoření zóny spolupráce Kuang-tung-Macao v Cheng-čchinu a na další rozvoj zóny spolupráce Šen-čen-Hongkong v Čchien-chaj, které byly vydány 5. a 6. září a jejichž cílem je poskytnout více prostoru pro rozvoj Hongkongu a Macaa.

Nový systém pro další integrovaný rozvoj zóny Kuang-tung-Macao

Ostrov Cheng-čchin se nachází ve městě Ču-chaj v provincii Kuang-tung, přímo naproti Macau a má rozlohu 106 km?, což je třikrát více než Macao.

Tato oblast, která vznikla v roce 2009, má Macau nabídnout nový prostor pro hospodářský rozvoj. Rozvoj ostrova Cheng-čchin se však až dosud řídil především městem Ču-chaj, přestože jeho posláním je sloužit Macau.

Podle tohoto plánu bude řídící výbor, v jehož čele budou stát vrchní představitel Macaa a guvernér provincie Kuang-tung, společně rozhodovat o hlavních plánovacích, politických, projektových a personálních opatřeních, zatímco výkonný výbor bude řídit ekonomiku zóny a blahobyt obyvatel.

Od pátku mohou majitelé vozidel z Macaa, kteří chtějí vjet na ostrov Cheng-čchin, vyplnit žádost o licenci v Macau. Některé podniky získaly první várku podnikatelských oprávnění a pro práci v této zóně získala rovněž osvědčení skupina hongkongských a macajských lékařů.

„Nový model zmobilizuje Macao k účasti na rozvoji Cheng-čchin," uvedl Wang Fu-čchiang z Čínského centra pro mezinárodní ekonomickou výměnu. „Kromě toho vytvoří integrované prostředí, které bude vhodnější pro podniky v Macau a příznivější pro obyvatele Macaa."

Kromě toho plán pro ostrov Cheng-čchin uvádí, že prioritou bude zdravotnictví, moderní finančnictví, hi-tech, výstavnictví a obchod, kultura a sport. Vybraná odvětví a podniky v zóně podléhají snížené sazbě daně z příjmu právnických osob ve výši 15 %.

„Zóna spolupráce zachová odlišnost Macaa prostřednictvím rozvoje jeho charakteristických odvětví, mezi která patří tradiční čínská medicína (TCM), cestovní ruch a pořádání kongresů," uvedl výkonný viceprezident China Development Institute Kuo Wan-ta. „Jejím cílem je diverzifikovat ekonomiku Macaa, která byla donedávna příliš závislá na hazardu a zranitelná vůči vnějším rizikům."

Kuo Wan-ta zdůraznil, že macajské univerzity a klíčové státní laboratoře provádějí výzkum v oblastech, mezi které patří integrované obvody, nové materiály a biomedicína.

„Ačkoli nemusí jít o konkurenceschopná odvětví Macaa, spolupráce s dalšími městy v oblasti Velkého zálivu Kuang-tung-Hongkong-Macao bude impulsem pro vědecko-technický výzkum a špičkovou výrobu," uvedl Kuo.

Rozšíření zóny Čchien-chaj s cílem řešit ekonomické problémy Hongkongu

Podle plánu pro zónu Čchien-chaj se zóna spolupráce mezi Šen-čenem a Hongkongem rozšíří osmkrát na 120,56 km2 ze současných 14,92 km2. Považuje se za šanci pro Hongkong vyřešit některé ekonomické problémy, které způsobuje omezený prostor.

Podle statistik je v zóně Čchien-chaj, tedy oblasti ležící v Šen-čenu a sousedící s Hongkongem, registrováno celkem 11 500 společností s investicemi z Hongkongu a dosud tam bylo využito 22,6 miliardy USD investic z Hongkongu.

„Řada hongkongských poskytovatelů moderních služeb vstoupila na čínský trh prostřednictvím zóny v Čchien-chaj, ale jejich potřeba není zdaleka naplněna," řekl místopředseda Národní komise pro rozvoj a reformy Cchung Liang. „Rozšíření Čchien-chaj nenabízí pouze větší prostor, ale zahrnuje více kategorií odvětví, čímž se plně projeví převaha Hongkongu."

Starosta Šen-čenu Čchin Wej-čung dodal, že město bude garantovat třetinu nově převedených průmyslových pozemků s cílem uspokojit poptávku podniků, které financuje Hongkong.

„Díky těmto plánům můžeme říci, že ústřední vládě záleží na rozvoji Hongkongu a Macaa," řekl předseda představenstva společnosti LanKwai Fong Group Allan Zeman. Firma je hongkongskou společností, která působí v různých odvětvích.

„Tyto plány poslouží jako hnací motor ekonomiky Kuang-tungu, Hongkongu a Macaa a poskytnou mladým lidem více pracovních příležitostí. Je načase posílit spojení mezi Hongkongem, Macaem a dalšími městy v oblasti Velkého zálivu," uvedl.

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1629309/1.jpg

KONTAKT: Jasmine Yin, 1178564152@qq.com

Klíčová slova Čína-trh-hospodářství-Nanfang Media Group

Oblast
Asie, Austrálie (as)

Kategorie
Obchod, marketing
Finance, ekonomika

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.