Test z moči jako systém včasného varování před těžkým průběhem onemocnění covid

Akutní selhání ledvin je jedním z obzvláště nebezpečných následků infekce koronavirem. Není divu, že se stále více pacientů ptá: Co mohu sám udělat, abych zabránil úplnému selhání ledvin? Především je důležité sledovat funkci ledvin, například pravidelnými rozbory moči. Test z moči Reactif od společnosti nal von minden z německého Moers, která se zabývá zdravotnickou technikou, stanoví až 14 zdravotních a ledvinových parametrů současně - a to během několika sekund. Test slouží lékařům i laikům jako diagnostická pomůcka pro sledování různých zdravotních parametrů.

„Pravidelná kontrola hodnot ledvin může být pro osoby, které jsou nebo byly infikovány koronavirem, velmi uklidňující," říká Roland Meißner, jednatel společnosti nal von minden GmbH. Test z moči je pro tento účel velmi vhodný, protože případné změny funkce ledvin lze snadno odhalit v moči, zdůrazňuje Meißner: „Test z moči dává pacientovi větší jistotu. Jedná se o vynikající monitorovací prostředek. Čím dříve se poškození ledvin zjistí, tím lépe se dá léčit.“

Test z moči Reactif určuje různé parametry pro kontrolu celkového zdravotního stavu a současně i funkce ledvin. K dispozici je až 14 parametrů pro profesionální použití a až 11 parametrů pro soukromé použití (viz informační rámeček). Patří mezi ně například bílkoviny (proteiny): bílkoviny v moči jsou v malém množství normální a nejsou důvodem k obavám. Pokud je však v moči příliš mnoho bílkovin, může to znamenat poškození ledvin. Dalším důležitým parametrem je počet bílých krvinek (leukocytů). Zvýšená hladina v moči může znamenat infekci ledvin.

Test z moči Reactif mohou používat lékaři v lékařských ordinacích i občané v domácích podmínkách. Je to proto, že je navržen jako test k sebetestování. Test se provádí snadno a rychle: namočte testovací proužek krátce do moči a setřete jej. V závislosti na parametru je výsledek k dispozici do 60 až 120 sekund. Nyní přiložte testovací proužek k referenční barevné stupnici a porovnejte barevná pole.

„V případě jakýchkoli odchylek od normálních hodnot by se postižení měli neprodleně obrátit na lékaře, který provede další diagnostiku,“ radí Meißner. Jednatel společnosti nal von minden GmbH každopádně nepovažuje test z moči za alternativu k návštěvě lékaře, ale spíše za dodatečnou ochranu pacientů, kteří jsou nebo byli infikováni koronavirem: „Parametry, které již byly vyšetřeny lékařem, lze zkontrolovat pomocí testu z moči, aby se v případě potřeby zjistily nesrovnalosti.“

Meißner doufá, že lepší sledování hodnot ledvin pomůže zabránit život ohrožujícímu zhoršení stavu a úmrtí. Několik studií (viz odkazy níže) prokázalo, že viry covid-19 postihují nejen plíce, ale také ledviny. I u lehčích průběhů onemocnění byly často pozorovány změny v moči. V závažných případech často docházelo k úplné ztrátě funkce ledvin. To se nezřídka stalo osudným. Meißner: „Test z moči je systémem včasného varování před těžkým průběhem onemocnění covid.“

Test z moči Reactif je již dostupný v celé Evropě. Cena 100 proužků se pohybuje kolem 15 eur. Profesionální uživatelé si mohou test zakoupit přímo od společnosti nal von minden GmbH na adrese www.nal-vonminden.com. Soukromí uživatelé najdou test na adrese www.self-diagnostics.com

Klíčové slovo selhání ledvin. Ledviny - vytvořené jako párový orgán - plní v těle důležitý úkol: fungují jako detoxikační stanice a filtrují škodlivé látky z těla. Produkují také moč, která se vylučuje močovým měchýřem. Problémem je, že onemocnění ledvin se často objeví velmi pozdě. Je to proto, že zpočátku obvykle nezpůsobují téměř žádné příznaky. Teprve v pozdním stadiu si pacienti stěžují například na nevolnost, únavu a tupou bolest v oblasti ledvin. Pokud ledvinová tkáň onemocní, mohou ledviny fungovat jen omezeně. Poslední stadium, selhání ledvin, je život ohrožující. Ledviny již nepracují a škodlivé látky se nemohou vylučovat. Tělo je v nebezpečí otravy.

Test z moči Reactif pro sebetestování stanovuje 11 parametrů současně

Test z moči Reactif je určen k sebetestování v domácím prostředí. Pomocí testovacích proužků lze současně kontrolovat 11 různých parametrů moči. Důležité: V případě odchylných nebo nápadných výsledků se obraťte na lékaře, aby stanovil přesnější diagnózu!

Proteiny (bílkoviny). Zvýšený počet bílkovin v moči může ukazovat na zánět ledvin. U rizikových pacientů, jako jsou diabetici, může měření bílkovin v moči pomoci včas odhalit počínající poškození ledvin.

Leukocyty (bílé krvinky). Vysoký počet leukocytů v moči může ukazovat na zánět ledvin, pohlavních orgánů nebo močových cest.

Krev (hemoglobin). V moči by neměla být krev. Krev v moči může znamenat například infekci močových cest nebo kameny v ledvinách a močovém měchýři.

Dusitany. Dusitany se v moči bez přítomnosti bakterií nevyskytují. Pokud jsou stále přítomny, může to znamenat infekci ledvinové pánvičky.

Glukóza (cukr). Za normálních okolností obsahuje moč tak málo glukózy, že testovací proužek nezmění barvu. Zvýšená hladina glukózy v moči může být známkou cukrovky nebo onemocnění ledvin.

Bilirubin. Jedná se o přirozený rozkladný produkt vznikající při odbourávání červených krvinek v těle ve slezině. Zvýšené hladiny mohou naznačovat možné onemocnění jater nebo žlučníku.

Urobilinogen. Stanovení urobilinogenu v moči slouží k přesnější diagnostice onemocnění jater a žlučových cest. Urobilinogen vzniká při rozkladu bilirubinu ve střevě.

Ketony. Ketony jsou metabolické produkty, které vznikají při rozkladu tuků a vylučují se močí. Ve velkém množství se tvoří například při cukrovce nebo vysoké horečce.

Hodnota pH. Indikátor acidobazické rovnováhy. Zvyšuje se, když je moč kyselá, a je dalším signálem infekcí močových cest.

Specifická hmotnost. Nazývá se také hustota moči. Snížená specifická hmotnost moči se vyskytuje při onemocnění ledvin. Zvýšená specifická hmotnost je mimo jiné indikátorem srdečního selhání a onemocnění jater.

Kyselina askorbová (vitamín C). Kyselina askorbová je ve vysokých koncentracích potenciálním rušivým faktorem pro detekci krve a glukózy. Jedná se tedy o kontrolní pole, aby nedošlo k falšování jiných hodnot.

Informace o společnosti

nal von minden GmbH. Společnost nal von minden GmbH v německém Moers je již 38 let specialistou v oblasti medicínské diagnostiky. Portfolio zahrnuje rychlé testy a laboratorní testy pro spolehlivé diagnózy v oblasti toxikologie, bakteriologie, kardiologie, gynekologie, infekčních chorob a urologie. Společnost nal von minden GmbH má celkem přibližně 230 zaměstnanců v devíti evropských pobočkách. www.nal-vonminden.com

Studie:

Acute kidney injury: prevention, detection and management [NG148]. Dostupné pod odkazem: https://www.nice.org.uk/guidance/ng148

Hirsch JS, Ng JH, et al. (2020). Acute kidney injury in patients hospitalized with covid-19. Clinical Investigation, 98(1), 209-218.

Kontakt:

Hellwig PR

Gabriele Hellwig

Garstedter Weg 268

D-22455 Hamburg

Tel.: +49 40 38 66 24 80

E-mail: info@hellwig-pr.de

www.hellwig-pr.de

Klíčová slova Německo-koronavirus-testování-firmy-nal von minden

Oblast
Evropa, EU, NATO (es)

Kategorie
Zdravotnictví

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.